ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DANIŞMA KURULU TOPLANDI - SABAH - 26.05.2004

GENEL MERKEZ ( )
06.05.2004 (Son Güncelleme: 06.05.2004 14:18:49)

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DANIŞMA KURULU TOPLANDI.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 39. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GAZİANTEP’TE YAPILDI.

SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ ADİL SANİ KONUKOĞLU, TOPLANTININ AÇILIŞINDA YAPTIĞI KONUŞMADA, SANAYİLEŞME ÜZERİNDE DURULURKEN TARIMIN GÖZ ARDI EDİLEMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ. TARIM SEKTÖRÜNDE MAKİNELİ TARIMIN GÜNDEME GELMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEN KONUKOĞLU, SANKO HOLDİNG OLARAK BU YÖNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIKLARINI KAYDETTİ.

TOPLANTININ GAZİANTEP’TE DÜZENLENMESİNDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUKLARINI VURGULAYAN KONUKOĞLU, “BU TOPLANTININ TÜRK TARIMI İÇİN BİR HAMLEYE VESİLE OLMASINI DİLERİM” DEDİ.

TARIMI DESTEKLEMEYEN BİR TEK ÜLKE YOK

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, DÜNYADA TARIM SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEMEYEN BİR TEK ÜLKENİN BULUNMADIĞINI ÖNE SÜRDÜ.

GÜNAYDIN, TARIM SEKTÖRÜNE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİNİN TÜRKİYE’DE SIK SIK TARTIŞMA KONUSU YAPILMASINI GEREKSİZ BULDUKLARINI İFADE EDEREK, “TÜM ÜLKELER TARIM SEKTÖRLERİNE DESTEK OLUYORLAR, TÜRKİYE’DE TARIM SEKTÖRÜNE DESTEK OLMALI” DEDİ.

TÜRKİYE’NİN İÇİNDE YER ALMAK İÇİN MÜCADELE VERDİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ’NİN FONLAR ARACILIĞIYLA TARIMINA YILDA 49 MİLYAR EURO DESTEK SAĞLADIĞINI VURGULAYAN GÜNAYDIN, “DOLAYISIYLA BİZ DE HEM TARIMIMIZA DESTEK MİKTARINI ARTIRACAĞIZ HEM DE DESTEKLEME POLİTİKALARIMIZI ÜRETİMİ TEŞVİK EDECEK HALE GETİRECEĞİZ” DİYE KONUŞTU.

GÜNAYDIN, TÜRK TARIM SEKTÖRÜNÜN AVRUPA BİRLİĞİ VE DÜNYA BANKASI’NIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA UYGULANAN POLİTİKALAR SONUCUNDA 1980 YILINDAN BU YANA CİDDİ OLUMSUZLUKLAR YAŞADIĞINI İFADE EDEREK, AÇIKLAMASINI ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

“ÜLKEMİZDE NE YAZIK Kİ (ARTIK SİZ EKMEYİN AVRUPA BİRLİĞİ VE ABD’NİN FAZLASI VAR, ONLAR SİZİN İÇİN DE EKECEKLER VE SİZE VERECEKLER) MANTIĞI HAKİM. KENDİMİZİ BU MANTIKLA HAREKET ETMEKTEN KURTARIP TARIMSAL ÜRETİM YAPILARIMIZI GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞMALI, POLİTİKALARIMIZI BU AMAÇ İÇİN OLUŞTURMALIYIZ.”

GÜNAYDIN, TÜRKİYE’DE TARIM SEKTÖRÜNÜN DEVLET TARAFINDAN AŞIRI DESTEKLENDİĞİNE İLİŞKİN İDDİALARIN DOĞRU OLMADIĞI BİLİNDİĞİ HALDE KASITLI OLARAK GÜNDEME GETİRİLDİĞİNİ DE İLERİ SÜRDÜ.

TARIMDA HAK ETMEDİĞİMİZ YERDEYİZ

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN DÜZENLEDİĞİ TOPLANTIDA TARIMIN SORUNLARI VE GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA YAPILMASI GEREKENLER TARTIŞILDI.
 

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI KARACA BOZGEYİK, TÜRK TARIMININ HAK ETMEDİĞİ KADAR KÖTÜ BİR YERDE OLDUĞUNU BELİRTİRKEN, “ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI OLARAK 50. YILI TAMAMLAMANIN GURURUNU VE ONURUNU YAŞIYORUM. ÜÇ TARAFIMIZ DENİZLERLE ÇEVRİLİ VE TOPRAĞIMIZ TARIM YAPMAYA ELVERİŞLİ OLMASINA RAĞMEN BUNU DEĞERLENDİREMİYORUZ VE HER YIL DIŞARIYA BAĞIMLI BİR HALE GELİYORUZ. TÜRK TARIMI 80’LERDEN SONRA İNANILMAZ BİR DÜŞÜŞE BAŞLADI VE HAK ETMEDİĞİMİZ BİR NOKTAYA GELDİ. BUNDA GEÇMİŞ HÜKÜMETLERİN ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUĞU VAR. SANAYİYİ GELİŞTİREYİM DERKEN DAİMA TARIMI GÖZ ARDI ETMİŞLERİDİR. BİR ÜLKENİN SANAYİSİNİN GELİŞMESİ İÇİN ÖNCE TARIMININ GELİŞMESİ LAZIM. BÜTÜN SANAYİ ÜLKELERİNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN BİRİNCİ ÖNCELİKLERİNİN TARIM OLDUĞUNU ANLAYABİLİRİZ. GEÇMİŞTE KENDİ KENDİNE YETEN ENDER ÜLKELERDEN BİRİYKEN, ŞİMDİ TARIMDA DIŞA BAĞLI HALE GELDİK. BUNUN SUÇLUSU KESİNLİKLE ÇİFTÇİ DEĞİLDİR” DEDİ.

“ORGANİK TARIMA ÖNEM VERMELİYİZ”

KALKINMANIN SADECE SANAYİYLE OLMAYACAĞINI VURGULAYAN VALİ LÜTFULLAH BİLGİN DE “KALKINMANIN SADECE SANAYİYLE OLMAYACAĞINA İNANIYORUM. KALKINMAK İÇİN SANAYİNİN VE TARIMIN AT BAŞI GİTMESİ GEREKİR. NE BİRİ ONUN ÖNÜNE GEÇMELİDİR, NE DE DİĞERİ. KALKINMAK İSTİYORSAK KALKINMAYI HER ALANDA SAĞLAMALIYIZ. TARIM DA BUNUN BAŞINDA GELİYOR. YÜZÖLÇÜMÜ ÜLKEMİZİN BİR VİLAYETİ KADAR OLMAYAN ÜLKELERİN YILLIK TARIM İHRACATI BİZİMKİNDEN FAZLA HALE GELDİĞİ BİR ORTAMDA TARIMIMIZIN ÇOK İYİ OLDUĞUNDAN BAHSEDERSEK YANLIŞ OLUR. MAALESEF ORGANİK TARIM YAPMAYI BİLMİYORUZ. ORGANİK TARIMI GERÇEKLEŞTİREBİLİRSEK DÜNYADA TARIM ALANINDA ÖNDE GELEN BİRKAÇ DEVLETTEN BİRİ OLABİLİRİZ. YETER Kİ TARIMA GEREKEN ÖNEMİ VERELİM” DİYE KONUŞTU.

Okunma Sayısı: 605