TRİLYONLUK ARAZİLER KİMDE KALACAK? - BİRGÜN - 13.08.2004

GENEL MERKEZ
13.08.2004 (Son Güncelleme: 13.08.2004 17:12:33)

TRİLYONLUK ARAZİLER KİMDE KALACAK?

KADIKÖY'deki iki arazi, ay sonunda Milli Emlak tarafından ihaleye çıkarılıyor. İmar planı değişikliği ve inşaat projesinin gerçekleştirilmesi için yaklaşık 60 günlük sürenin tanınmış olması 'İHALEYİ ALACAK KİŞİ BELLİ' yorumuna yol açıyor.

İstanbul Kadıköy'DE BULUNAN TARIM VE KÖYİŞLERİ İL MÜDÜRLÜĞÜ VE İSTANBUL METOROLOJİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'nün hizmet binalarının bulunduğu araziler Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarıldı.

Satılacak arazilerin tahmini toplam bedeli 109 trilyon lirayı buluyor. İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Kadıköy Emlak Müdürülüğü tarafından 23 Ağustos'TA DÜZENLENECEK İLK İHALEDE BAĞDAT CADDESİ'nde Tarım ve Köy İşleri İl Müdürlüğü hizmet binalarının bulunduğu 21 bin 440 metrekarelik arazi ele alınacak. Tahmini bedeli 67 trilyon 938 milyar 150 milyon lira olan ihale, bu arazide inşa edilecek konut ve bürolardan Hazine tarafından pay alınmak üzere kat karşılığı inşaat yaptırılmasını ve ayrıca arazi üzerindeki hizmet binalarının yerine Küçükçekmece'DE YAPTIRILACAK YENİ HİZMET BİNASI İNŞASINI DA ÖNGÖRÜYOR.

25 AĞUSTOS'ta çıkılacak 40 trilyon 947 milyar lira tahmini bedelli ikinci ihale, Kadıköy Tuğlacıbaşı Mahallesi'NDEKİ 44 BİN 783 METREKARELİK ARAZİ ÜZERİNDE İNŞA EDİLECEK KONUT VE TİCARİ BÜROLARDAN HAZİNE TARAFINDAN PAY ALINMASINI VE AYRICA BURADAKİ İSTANBUL METEOROLOJİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNALARINA KARŞILIK, KARTAL'da yapılacak hizmet binası ve Uluslararası Eğitim Tesisi binalarının inşaatını da içeriyor.

İMAR PLANI DEĞİŞECEK

Söz konusu arazilerin Hazine'YA AİT OLMASI NEDENİYLE, BU ARAZİLERDE KONUT YA DA İŞYERİ İNŞAATI YAPILABİLMESİ İÇİN İMAR PLANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI GEREKİYOR. İMAR PLANI DEĞİŞİKLİKLERİNİN YANI SIRA İNŞAAT PROJESİ DE, İHALEYİ ALACAK GERÇEK YA DA TÜZEL KİŞİLER TARAFINDAN YAPILACAK. İHALEYİ ALACAK GERÇEK YA DA TÜZEL KİŞİLER İÇİN PLAN DEĞİŞİKLİĞİ VE İNŞAAT PLANI İÇİN YAKLAŞIK 60 GÜNLÜK BİR SÜRE VERİLDİĞİNE İŞARET EDEN MİMARLAR ODASI İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ SABRİ ORCAN, "İHALE 19 TEMMUZ'da ilan edildi. Şartnameye göre, ihaleden yaklaşık bir ay sonra imar planı değişikliği ve inşaat planının tamamlanması gerekiyor. Bu kadar kısa bir süre içerisinde kimse imar planı değişikliğini ve inşaat planını gerçekleştiremez. Demek ki birileri, aylar önce ihale ile ilgili olarak bilgilendirilmiş" diye konuştu.

YEŞİL ALANLAR YOK EDİLMESİN

Kadıköy Belediyesi'NİN YANI SIRA KADIKÖY'de bulunan tüm sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla oluşturulan Kadıköy Kent Konseyi ise, ihalenin iptali için bir dizi eylem yapmayı planlıyor. Eylem planı, Konsey'İN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAPACAĞI TOPLANTIYLA NETLEŞECEK. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI AHMET ATALIK DA, KADIKÖY'de yeterli yeşil alan bulunmadığını ifade ederek, "Aynı bölge için 1998 yılında yapılan 1/500 ölçekli Nazım İmar Planı'NIN, MİMARLAR ODASI'nın itirazı üzerine İstanbul 3. İdare Mahkemesi tarafından sosyal donatı alanlarının (yeşil alan, okul, hastane, park, otopark) yetersizliği gerekçesiyle iptal edilmişti. Ayrıca bu karar Danıştay'DA DA KESİNLEŞMİŞTİR. BENZER BİR KARARIN ALINMASI İÇİN YENİDEN YARGI YOLUNA BAŞVURMAK GEREKİR" DEDİ. KADIKÖY'de kişi başına düşen yeşil alan miktarının yaklaşık 4 metrekare olduğuna da işaret eden Atalık, Avrupa Birliği'NİN BU KONUDAKİ STANDARDININ KİŞİ BAŞINA 10 METREKARE OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

ASTARI YÜZÜNDEN PAHALI

ADI GEÇEN BÖLGEDE KAMUYA AİT YAKLAŞIK 60 DÖNÜM ARAZİNİN İMARA AÇILMASININ, BÖLGEDEKİ SOSYAL DONATI ALANLARINI AZALTACAĞINI VE BU NEDENLE HUKUKİ SORUNLARIN ÇIKABİLECEĞİNİ BELİRTEN KADIKÖY BELEDİYESİ YETKİLİLERİ İSE, BU DURUMDA ÖZEL MÜLKİYETTEKİ YERLERİN KAMULAŞTIRILMAK ZORUNDA KALINACAĞINI VE BUNUN DA UZUN VADEDE DEVLET AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK MADDİ KAYIPLARA MAL OLACAĞINI BELİRTİYORLAR.

Okunma Sayısı: 644