BÜYÜK OVAMIZA KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL TEHLİKESİ

ESKİŞEHİR ŞUBE
22.11.2017 (Son Güncelleme: 22.11.2017 16:06:17)

Gündüzler Derneği‘nin hazırladığı "Termik Santral Tehlikesine Karşı Şehrimizin Geleceği" Konulu seminer Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Eskişehir Kent konseylerinin de destek verdiği bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özer ÜLKER, 350.org Editörü Cansın Ilgaz, Tabip Odası Sekreteri Akif Aladağ, konuşmacı olarak katıldı.

Gündüzler derneği Başkanı Selim Kurnaz moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ilk konuşmacı Zirat Mühendisleri Odası Başkanı Önder Ülker oldu. Ülker, termik santralin tehlikesi hakkında bilgiler vermek istediğini belirterek, "Santralin ömrü 35 yıl burada dikkatinizi çekmek istiyorum, burada yani 35 yıl kül dağı oluşacak. Alpu ova büyük ova kapsamındadır. Tarımsal sit olarak kararlaştırılmıştır. Bu arazi 35 yıl sonra sulanabilir tarım arazisi olmaktan çıkarılacaktır. Tarım alanları yok edilerek şehre göçe neden olunmamalıdır. Oluşturulan kül dağları başta ormanlık alanları olmak üzere bitkilerin yok olmamsına neden olacaktır.  Kül ve asit yağmurlarına maruz kalan köylerde toprak bozulmaları yaşanmaktadır. Termik santrallerde kullanılacak yer altı suyu yada suların atıkları ne olacaktır? Bu bölgede Yer altı suyu kullanıldığında tarımsal sulama için neler yapılacaktır? Atık suyun porsuk ve Sakarya nehrine boşaltılması söz konusudur. Bu suyun geçtiği köylerde tarımsal sulamalarla bu köylerimizde zarar görecektir "dedi.

 

Okunma Sayısı: 43
Fotoğraf Galerisi