BEBEKLERE GENETİK ÜRÜNLER YEDİRMEYİN - HÜRRİYET - 13.05.2004

GENEL MERKEZ ( )
13.05.2004 (Son Güncelleme: 13.05.2004 15:02:43)

BEBEKLERE GENETİK ÜRÜNLER YEDİRMEYİN

SON GÜNLERDE KAMUOYUNDA TÜRKİYE’YE GENETİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞ (TRANSGENİK) SOYA GETİREN BİR GEMİYE YÖNELİK GREENPEACE ÖRGÜTÜNÜN YAPTIĞI EYLEME İLİŞKİN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN ŞUNU SÖYLÜYOR:

‘BEBEKLERİMİZE GENETİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER YEDİRMEYELİM.’

GÜNAYDIN, YASAK OLMASINA KARŞIN, TÜRKİYE’YE AĞIRLIKLI OLARAK MISIR, SOYA VE PAMUK OLMAK ÜZERE ABD VE ARJANTİN’DE ÜRETİLEN TRANGENİK ÜRÜNLER GİRDİĞİNİ, BUNLARIN MEMEK MAMASI DA DAHİL OLMAK ÜZERE TÜRKİYE’DE MARKETLERDE SATILAN BİRÇOK İŞLENMİŞ ÜRÜNÜN HAMMADDESİ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİYOR.

GÜNAYDIN’A GÖRE, GERÇEKLER BİLİNMESİNE VE YASAK OLMASINA KARŞIN, SAĞLIK VE ÇEVRE AÇISINDAN RİSK OLUŞTURAN TRANSGENİK ÜRÜNLER, YILLARDIR TÜRKİYE’YE SERBESTÇE GİRİYOR. ÇÜNKÜ TÜRKİYE’NİN GÜMRÜKLERİNDE, TRANSGENİK ÜRÜN ANALİZİ YAPABİLECEK LABORATUVAR ALTYAPISI YOKTUR. PEKİ İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDE OLUŞTURULAN RİSKLERİN SORUMLUSU KİMLERDİR? İLGİLİ LABORATUVAR NEDEN KURULAMAMIŞTIR.

GÜNAYDIN, İVEDİLİKLE YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALARI DA ÖZETLE ŞÖYLE SIRALIYOR:

‘TRANSGENİK ÜRÜNLERİN AR-GE ÇALIŞMALARI TÜRKİYE’DE YÜRÜTÜLMELİ, SAĞLIK AÇISINDAN RİSK OLUŞTURMADIĞI VE NESİLLER BOYUNCA DA OLUŞTURMAYACAĞI BİLİMSEL BİR KESİNLİKLE SAPTANMADAN, KAMUNUN YÜRÜTTÜĞÜ ARAŞTIRMA ALANLARI DIŞINDA TRANSGENİK ÜRÜN ÜRETİLMESİ KESİNLİKLE ENGELLENMELİDİR.

DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE HAKLI TÜKETİCİ TEPKİSİ NEDENİYLE YASAKLANAN TRANSGENİK ÜRÜNLERİN ÜLKEYE GİRİŞİNE ENGEL OLACAK TEKNİK VE YÖNETİMSEL ALTYAPI BİR AN ÖNCE KURULMALIDIR.

AB KÖKENLİ ÇOKULUSLU ŞİRKETLER VE ONLARIN ‘YERLİ’ ORTAKLARININ PARA KAZANMA HIRSI UĞRUNA, HALK RİSKE ATILAMAZ.

ŞURASI UNUTULMAMALIDIR Kİ, ABD BAŞKANI BUSH’UN, VERİMİ YÜKSEK TRANSGENİK ÜRÜNLERLE DÜNYANIN AÇLARINI DOYURACAĞINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI İLE IRAK’TA UYGULADIĞI VAHŞETİ BU ÜLKEYE DEMOKRASİ GETİRMEK ÜZERE GERÇEKLEŞTİRDİĞİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI ARASINDA HİÇBİR FARK YOKTUR.’

Okunma Sayısı: 510