OLAY GAZETESİ / "İTHAL ZEYTİNYAĞINA TEPKİ VAR" / 03 OCAK 2018

MANİSA ŞUBE ( )
03.01.2018 (Son Güncelleme: 03.01.2018 17:28:51)

 

Tunus‘tan zeytinyağı ithalinin gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Müjgan ŞENAY, Türkiye‘deki üretimin oumsuz etkileneceğini söyledi.

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Müjgan ŞENAY, Tunus veya başka ülkeden zeytinyağı ithal edilmesinin yerli üretimi olumsuz etkileyeceğini belirterek bunun yerine tüketici ve üreticinin korunmasına yönelik verilecek doğru destekleme ve özendirme politikaları ile zeytin tarımının ülkemizde düşük maliyetlerle daha geniş alanlarda yapılmasının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Tunus‘tan zeytinyağı ithal edilmesinin gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yapan Manisa Ziraat Mühendisleri Odasının yeni başkanı Müjgan Şenay, bu durumunun zeytinin ana vatanı olan Türkiye‘deki üretimi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

"Zeytinin ana vatanı Türkiye‘dir" diyen Şenay, "Son verilere göre dünyadaki dikili bulunan 900 milyon civarındaki zeytin ağacının 172 milyonu ülkemizde olup İspanya, İtalya ve Yunanistan‘dan sonra dördüncü sıradadır. Şu bilinmelidir ki zeytin Akdeniz ikliminde yetişen sağlığı kutsallığı ile bütünleşmiş özel bir bitkidir.Ülkemizde yetişen bu bitkilerin meyvesinden elde edilen zeytinyağımız kalitesi ve aroması ile dünyada kabul görmüştür. şu anda gündemde olan Tunus‘tan ya da diğer ülkelerden zeytinyağı ithal edilmesi tıpkı et, nohut, mercimek, buğday gibi diğer ithalatı yapılan yerli ürünlerimizde olduğu gibi zeytinyağı üretimini de olumsuz etkileyecektir. Unutulmamalıdır ki zeytin ağacı dünya tarafından üretimi desteklenen ve teşvik edilen, çok uzun yıllar insanlığa hizmet eden bir bitkidir.

Bu ağacın ve meyvelerinin korunması ve hatta markalaştırılarak dünyada yerimizin yukarılara taşınması üreticilerimize ve gelecek nesillere görevimiz olmalıdır" dedi. 

Şenay, ithalat yerine üreticiyi korumak adına adımlar atılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:"Tüketici ve üreticinin korunmasına yönelik verilecek doğru destekleme ve özendirme politikaları ile zeytin tarımının ülkemizde düşük maliyetlerle daha geniş alanlarda yapılmasının teşvik edilmesinin geçici çözüm olarak ortaya çıkan ithalat alternatifinden daha sağlıklı olacaktır". 

 

Tarih: 03.01.2018

"Olay, Güne Bakış, Manşet, Gündem, Denge, Yeni Manisa, Manisa‘nın Sesi Gazeteleri" 

 

Okunma Sayısı: 49