"EVET" DİYENLERE SERT TEPKİ

ESKİŞEHİR ŞUBE
15.01.2018 (Son Güncelleme: 06.02.2018 09:43:45)

 

 

‘EVET‘ DİYENLERE SERT TEPKİ

 

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Eskişehir‘e gelerek termik santralle ilgili açıklamalarda bulundu. Eskişehir‘e yapılması planlanan termik santrale karşı dava açtıklarını söyleyen Güngör, "İnsanca yaşamamıza kimse engel olamaz" dedi.

Evet diyenleri eleştirdi

Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Özden Güngör, 2 Ocak günü Eskişehir Valiliği‘nde yapılan İl Toprak Koruma Kurulu toplantısını eleştirdi. Alpu Ovası‘nın tarım dışı kullanıma açılmasına kabul oyu veren Vali, Tarım İl Müdürü, İl Defterdarı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, DSİ İl Müdürüne seslenen Özden Güngör, "Birinci sınıf nitelikli bir tarım arazisini katledecek bir tesise hangi bilimsel kriterlerle olumlu oy verildi. Tarım alanlarını korumak anayasal bir yükümlülük iken böyle bir tesise onay vermeyi ne şekilde açıklayabilirler. Sizler verdiğiniz bu onayla hiç mi vicdanınız sızlamıyor" dedi.

Dava açtılar

Termik santral gündeme geldiği ilk günlerde santralin yapılmamasına yönelik dava açtıklarını belirten Güngör, "Bir davamız vardı şimdi de ikinci davamızı açtık. Evet oyu kullanarak termik santral yapılmasının önünü açacak her türlü kuruma davamızı dün açtık" dedi. Türkiye‘de daha önce Tekirdağ, Manisa ve Bursa‘da termik santral yapılması planlandığını fakat Ziraat Mühendisleri Odası olarak buralarda dava açtıklarını belirten Güngör, "Hiç bir zaman umudumuzu yitirmiyoruz. Bizler daha önce açtığımız davaları haklı gerekçelerle kazandık. Eskişehir‘in yok olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Peşini bırakmayacağız

Günümüzde enerji üretiminin yenilebilir enerjiyle yapılması gerektiğinide vurgulayan Güngör, "Rüzgar, güneş ve su enerjisi kullanılabilir. Insan sağlığına zarar verecek termik santraller istemiyoruz" dedi. Ayrıca Eskişehirlilere de seslenen Güngör, "Eskişehirli vatandaşımıza, basın mensuplarına ve meslek odaları bu konunun peşini asla bırakmamalı" dedi.

 

 


 

Okunma Sayısı: 12
Fotoğraf Galerisi