TEPEBAŞI BELEDİYESİ BÖLGEYE YAPILMASI PLANLANAN KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL KONUSUNDA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK TOPLANTISI

ESKİŞEHİR ŞUBE
25.01.2018 (Son Güncelleme: 25.01.2018 14:17:58)

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR`ın katılım sağladığı,  Tepebaşı Belediyesi bölgeye yapılması planlanan kömürlü termik santral konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu‘na iletilmek üzere Tepebaşı Belediyesi Gündüzler Hizmet Binasında halk toplantılarının ilkini düzenleyerek vatandaşların konu hakkındaki görüş ve sorularını aldı.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katkıda bulunmak üzere düzenlenen toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç‘ın yanı sıra Gündüzler, Beyazaltın, Kızılcaören, Yakakayı, Osmaniye, Karakamış, Bahçecik, Alpu-Çukurhisar, Alpu Merkez, Alpu-Bozan, Alpu-Aktepe, Söğütçük, Odunpazarı- Kalkanlı, Odunpazarı-Kıravdan, Seyitgazi-Büyükdere başta olmak üzere civardaki yerleşim yerlerinden yoğun katılım oldu. Vatandaşlar ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan toplantıda katılımcılar kömürlü termik santral hakkındaki görüşlerini ifade etti. Anket çalışmasının da gerçekleştirildiği ve vatandaşlardan gelen görüş ve soruların anlık olarak kayıt altına alındığı toplantıda beyan edilen fikirler ise rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu‘na yazılı olarak iletilecek.

VATANDAŞ KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL İSTEMİYOR

Toplantıda söz alarak kömürlü termik santral konusunda fikirlerini ve merak ettiklerini açıklayan vatandaşlar, kömürlü termik santral istemediklerinin altını çizdi. Toplantıya katılan vatandaşların söz konusu tesis hakkında açıkladıkları fikirlerinden bazıları şöyle: Beyazaltın sakinlerinden bir vatandaş, termik santrale karşı olduğunu belirterek, "Sulama sistemlerinin devreye girmesi ile çiftçiler yeni yeni para kazanmaya başlamıştı. Verecekleri 5-10 bin lira para. Beyazaltın bu rant için bu işe razı olmamalı" şeklinde konuştu.

Osmaniye Mahallesi‘nden gelerek toplantıda görüşlerini açıklayan bir başka vatandaş ise mahallesinin kömürlü termik santral projesine karşı olduğunu belirterek, "Bu işe en çok karşı çıkan mahallelerden biriyiz. İş oldubittiye getiriliyor" ifadelerini kullandı.

Kızılcaören‘den toplantıya katıldığını belirten bir diğer üretici de "Ben de termik santral yapılmasını istemiyorum. İnsan ve hayvan sağlığı tehlikeye girecek. İlerde ne olacak ne bitecek belli değil. Sağlık her şeyden önemli" dedi.

Gündüzler‘de ikamet ettiğini belirten bir kadın çiftçi de söz konusu tesise karşı olduğunu belirtti ve "Burada size ilettiğimiz sorular ne kadar cevaplanacak bilmiyorum ama cevaplansa da beni tatmin etmeyecek. Çünkü ben buraya termik santral yapılmasını istemiyorum. Ben bir çiftçi kızıyım" diye konuştu.

Toplantıda art arda söz alan Alpulu kadınların samimi konuşmaları da tüm salondan alkış aldı. Kadınlar, "Burada parti ayrımı yok. Akı, karası, sarısı yok... Tüm partililer buraya toplansın ve bu işe hayır desin. Biz bu işi istemiyoruz. Biz sağlık istiyoruz, su istiyoruz, hava istiyoruz. Başka bir isteğimiz yok. Geleceğimiz ne olacak, torunlarımız ne olacak! Genç yaşta ölmek istemiyoruz, yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştular.

Toplantıda bir katılımcının kömürlü termik santral konusunda Eskişehir halkının karar vermesi gerektiğini ifade ederek, "Referandum yapılsın. Bu tesisin yapılıp yapılmayacağına 3-5 kişi değil, Eskişehir halkı karar versin" önerisi de salondakilerden alkış aldı.

ATAÇ: ESKİŞEHİR‘İMİZDEN BUNU BEKLERDİM

Toplantıda vatandaşların ardından söz alan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise "Sizin bu görüşleriniz beni çok etkiledi. Gerçekten sağlıktan tarıma, hayvancılıktan bitkilere kadar irdelediniz. Bilinç böyle olur, tarıma sahip çıkmak böyle olur, insanlığa sahip çıkmak budur. Bu, Eskişehir‘e yakışan bir tavırdır. Çok etkili şeyler konuştunuz. Gerçekten çok duygulandım. Eskişehir‘imizden zaten bunu beklerdim" diyerek konuşmasına başladı.

Kömürlü termik santral konusunun parti değil, insanlık sorunu olduğuna dikkat çeken Başkan Ataç, "Bu AKP‘nin, CHP‘nin, MHP‘nin sorunu değil. Bu bir insanlık sorunudur. Bu bölgeye büyük ova kararı alındı, bu bölgeye sulama adına göletler yapıldı, yeraltı sulamaları yapıldı. Şimdi bu santral yapılıyor diye hepsi bir tarafa atılıyor. Böyle yapacaktınız da niye bu yatırımları yaptınız? Yazık değil mi milletin parasına? Para sizin umurunuzda değil ki. Belediye başkanı olarak değil, vatandaş Ahmet Ataç olarak, hekim Ahmet Ataç olarak konuşuyorum. Nereden çıktı bu termik santral, kime sordunuz, Eskişehirliye mi sordunuz, çiftçiye mi, işçiye mi sordunuz? Tepebaşı Belediyesi bir resmi kurumdur. Bizi by-pass ettiler, Alpu Belediyesi‘ne soruyorlar. Çünkü Alpu Belediye Başkanı onlara şirin gözüküyor. Adam bir termik santral anlattı, sanki turistik tesis, gidip ev alasım geldi. Böyle saçma sapan bir şey olabilir mi? Senin çoluğun çocuğun yok mu, kendi sağlığın yok mu" ifadelerini kullandı.

Toplantıda vatandaşların bildirdiği görüşlerin kendisine umut verdiğinin altını çizen Başkan Ataç, "Buradaki bu güzellik, bu karşı çıkma, bu dik duruş bana çok büyük umut verdi. Yolumuzdan vazgeçmeyelim. Sonuna kadar dimdik duralım. Mümkün değil, onu yaptırmayacağız. Yatacağız, öleceğiz, vuracaklar, kıracaklar ama bizi vazgeçiremeyecekler" şeklinde konuştu.

Ataç‘ın bu sözlerini toplantıya katılan vatandaşlar, "Ölmek var, dönmek yok. Ölürüz de dönmeyiz" diyerek ayakta alkışladı.

 

 

 

Okunma Sayısı: 52
Fotoğraf Galerisi