YAĞIŞLAR ÜRETİCİYİ MEMNUN ETTİ – MEMLEKET GAZETESİ – 14.02.2018

KONYA ŞUBE ( )
15.02.2018 (Son Güncelleme: 15.02.2018 11:36:43)

Şube Başkanımız Celil Çalış, Türkiye`nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya`da mevsim normalleri üzerinde meydana gelen yağışların, üreticiyi memnun ettiğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, Türkiye‘nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya‘da mevsim normalleri üzerinde meydana gelen yağışların, üreticiyi memnun ettiğini söyledi. Sadece don olaylarından endişelendiklerini ifade eden Çalış, En büyük endişemiz çıkışını iyi bir şekilde gerçekleştirmiş olan hububatın eksi 8, 10 derece ve üzerindeki sürekli soğuklarda, soğuk zararıyla karşı karşıya kalabilmesidir. dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, kıraç alanların Konya‘nın üçte ikisini kapsadığını hatırlatarak, kıraç alanlarda geç ekim yapılması konusunda uyardıklarını, uyarıyı dikkate almayanların ürünlerinde yüzde 50‘ye varan tohum kaybı yaşadıklarını belirtti. Genel anlamda yağışlardan memnun olduklarını ifade eden Çalış, şunları söyledi

Ağustos‘ta başlayan ve bugüne kadar olan dönem içerisinde mevsim normallerinin biraz üzerinde meydana gelen yağışlar, dağılım olarak gerçekten bizi tatmin edici seviyededir. Hem toprak işleme hem de tohumla, toprağı buluşturma noktasında, istediğimiz tavı her ortamda bulduk. Şu an çıkışla ilgili bir sorunumuz yok. Sulu hububat alanlarıyla, kıraç hububat alanlarında hemen hemen bir fark yok. En büyük endişemiz, çıkışını iyi bir şekilde gerçekleştirmiş olan hububatın eksi 8, 10 derece ve üzerindeki sürekli soğuklarda, soğuk zararıyla karşı karşıya kalabilmesidir. Geçtiğimiz zamanda az da olsa araziyi örtecek kadar kar yağışının olmasıyla birlikte bu yıl hububat anlamında ısmarlama bir iklim yaşamaktayız. Önümüzdeki birkaç aylık kış ve ilkbahar aylarında, eğer mevsim normallerinin üzerinde özellikle geçen seneki gibi bir yağış alırsak, ciddi anlamda bir verim artışını yakalayacağımızı düşünüyoruz.

YAĞMURDA İŞİMİZİ GÖRÜR

Kar yağışının üretici açısından önemine de dikkat çeken Çalış, Havalar bu şekilde yumuşak gittiği sürece yani sıfır derece ve civarında gittiği takdirde yağmur yağışı da bizim işimizi görür. Arazide şu anda çıkışını yapmış olan hububatın zarar görmemesi için kar yağışı gerçek manada önemli. Kar yağdıktan sonra yavaş yavaş eridiğinden dolayı tamamı toprağa geçmekte ve herhangi bir kayıp yaşamadan yeraltı sularını beslemede ya da bitki kök bölgesinde depolama noktasında kar yağışı daha avantajlı durumda. diye konuştu.

BİTKİ KÖK HASTALIKLARINA DİKKAT

Bitki kök hastalıklarına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çalış, Nemli dönemde olası görülebilecek olan bitki kök bölgesi hastalıkları ve yaprak hastalıklarına karşı üreticilerimiz koruyucu mücadeleyi yapmaları gerekiyor. Hastalık geldikten sonra belli bir oranda mutlaka zarar verir. Bu zararı yaşamamaları adına üreticilerimizin mutlaka önümüzdeki ilkbahar döneminde koruyucu hastalık mücadelesini yapmalarını tavsiye ediyoruz. dedi.

Okunma Sayısı: 53
Fotoğraf Galerisi