OVA` DA REKOLTE BEKLENİYOR. 10 MART 2018- YENİ KONYA GAZETESİ

KONYA ŞUBE ( )
12.03.2018 (Son Güncelleme: 13.03.2018 10:13:43)

"Konya Ovası` nda son yılların en yüksek verimini elde edebiliriz "

Konya Ovası’ nda son günlerde aralıklarla da olsa toprağa düşen yağış, yüzleri güldürüyor... Ekmeğini topraktan çıkartanların rekolteye yönelik umutları arttı. KONTV Haber`e konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, "Mevsim normallerinde yağış alırsak, hububata iyi bakarsak son yıllarda elde edilen en yüksek verimi elde edecek iklim şartı gelişmekte..." dedi.

Konya’da Ocak ve Şubat ayında istenilen yağış toprağa düşmedi. Baharın ilk günleri olan Mart ayında başlayan yağışlar ise aralıklarla da olsa toprağı ıslatıyor. Sıcaklık değerlerin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ise hububatı don olayından korudu.

Geçtiğimiz günlerde hem kent merkezi hem de ovayı etkisi alan yağmur, yüzleri güldürdü. Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil ÇALIŞ, ovadaki son durumu KONTV Haber`e değerlendirdi.

ÇALIŞ, "Geçtiğimiz günlerde oluşan yağışlar endişeleri ortadan kaldırdı. Cemrelerin düşmesiyle mevsim normallerinde yağış alırsak, hububata iyi bakarsak son yıllarda elde edilen en yüksek verimi elde edecek iklim şartı gelişmekte... Kış aylarının karsız geçmesine rağmen endişe duyacağımız sorun yok." dedi.

Celil ÇALIŞ, ilkbahara girerken geceleri don olaylarının olabileceği ihtimaline karşı çiftçileri de uyararak, "20 Nisan`a kadar ki dönemde, özellikle baharlık ürün diye tabir ettiğimiz ürünlerde aceleci davranmamak gerek, Nisan`ın 15`ine kadar soğukların olabileceği dönem bizi bekliyor. Bu mevsimlere dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.

“Yağışların ardından en önemli nokta hububatın hastalığa yakalanmasını önlemek” diyen ÇALIŞ, hastalıklara karşı koruyucu mücadeleye önem verilmesini istedi.

Okunma Sayısı: 46
Fotoğraf Galerisi