ÇİFTÇİ TV - 21 MART 2018

GENEL MERKEZ
26.03.2018 (Son Güncelleme: 17.04.2018 17:09:19)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR ve ZMO Konya Şube Başkanımız Celil ÇALIŞ, 21 Mart 2018 Çarşamba günü, Çiftçi TV`den Taner ÖZTÜRK`ün  Konya Tarım Fuarı`nda canlı olarak sunduğu programa katıldılar.

Programda; "14 Şeker Fabrikasının Özelleştirilmesi, Ülkemizde Yaşanan Kuraklık Durumu, Suyun Ticarileşmesi, Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesi ve 22-25 tarihlerinde Antalya’da yapacağımız 19. CIGR Dünya Kongresi" ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: "Hükümetin 14 şeker fabrikasının satışından vazgeçmesi gerekmekte, Şeker fabrikalarının özelleştirilip, şeker gibi stratejik bir üründe dışa ve çokuluslu şirketlere bağımlı hale getirilmesi, “Milli Tarım Projesi” ile ne ölçüde uyumludur. Bu sektöre hitap eden 10 milyon nüfus var. Bu üreticileri biz düşünmek zorundayız. Bu satış kararı ile birçok pancar üreticisi üretim yapmayacak ve nişasta bazlı şeker üreten firmaların önü açılacaktır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi yerine modernize edilip, alet ve ekipmanları yenilenerek, daha verimli hâle getirilmesi gerekmektedir. Bu satışla ilgili ZMO olarak dava açtık". Dedi.

Ayrıca, 22-25 Nisan tarihlerinde Antalya`da yapılacak 19. Dünya Ziraat Mühendisliği Kongresi`ne, 160 ülke davet edildiğini, kongrenin temasının “Çocuklar İçin Sürdürülebilir Yaşam” olduğunu, Dünyanın farklı ülkelerinden 2 binin üzerinde katılımın sağlanacağını, kongrenin ilk defa Türkiye`de yapılacağını ve bir daha Türkiye`de yapılma ihtimalinin sıfır olduğunu, Afrika ülkelerinden Çin`e, Japonya`dan Avrupa ülkelerine dünyanın pek çok noktasından gelecek bilim insanları ile 4 gün boyunca tarımın konuşulacağını, belirtti.

 

Okunma Sayısı: 467
Fotoğraf Galerisi