TASARI HAZIRLANDI- CUMHURİYET - 22.05.2004

GENEL MERKEZ ( )
25.05.2004 (Son Güncelleme: 25.05.2004 17:02:40)

MERA İŞGALLERİNE AF GETİRİLİYOR

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VE TEMA, MERALARIN RANT KAYGISI İLE TALAN EDİLMESİNE OLANAK TANIYAN TASARININ ANAYASAYA AYKIRI OLDUĞUNU DİLE GETİRDİLER.

ANKARA (CUMHURİYET BÜROSU) - AKP, HAZIRLADIĞI BİR YASA DEĞİŞİKLİĞİ TASARISI İLE MERA İŞGALİNE AF GETİRİYOR. TASARI YASALAŞIRSA, TÜRKİYE GENELİNDE MERALAR ÜZERİNDE İNŞA EDİLEN KAÇAK VİLLA, BAĞ EVİ VE KİMİ KOOPERATİFLER YASAL HALE GELECEK. ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VE TEMA YAPTIKLARI ORTAK AÇIKLAMADA, MERALARIN RANT KAYGISI İLE TALAN EDİLEBİLMESİNE OLANAK TANIYAN TASARININ ANAYASAYA AYKIRI OLDUĞUNU DİLE GETİRDİLER.

AKP TARAFINDAN HAZIRLANAN VE TBMM KOMİSYONLARINDAN GEÇİRİLEN MERA YASASI'nda değişiklik öngören tasarının geçici maddesi ''Belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalan ve 1 Ocak 2003 tarihinden önce kesinleşen imar planları içerisinde yerleşim yeri olarak işgal edilerek mera olarak kullanımı teknik olarak mümkün olmayan yerlerin tahsis amacı değiştirilerek Hazine adına tescillerinin yapılması'' öngörüldü. Tasarının 2. maddesinin bir fıkrasında da ''ilave imar planları yapılarak da tahsis amacı değişikliğine gidilebileceği'' hükmüne yer verildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ve TEMA Genel Müdürü Ümit Gürses yaptıkları ortak açıklamada, mera alanıyla ilgili ek bir imar planı yapılarak tahsis amacı değişikliğine gidilmesinin bu alanlarda yapılmış olan kaçak yapıları yasal hale getireceğini belirterek şunları söylediler: ''Tasarı ile 28 Şubat 1998 tarihine kadar belediye mücavir alanı içinde olan ve bu tarih ile 1 Ocak 2003 tarihleri arasında mücavir alan olarak ilan edilen ve Türkiye genelindeki çok geniş alanlarda yer alan meralar üzerinde tecavüz sonucu inşa edilen villa, bağ evi ve belli grupların kooperatif evleri gibi yapıların da yasal hale getirilmesi sağlanmaktadır.'' Mücavir alanların, ''Gelecekte kentin etki ve genişleme alanı içine gireceği düşünülen bölgeler'' olmakla birlikte, uygulamada, siyasi kararlarla, kentin makul sürelerde genişleyebileceği alanların çok uzağında olan bölgeler de mücavir alan olarak ilan edilebildiği ve buralarda ''rant adaları'' oluşturulabildiği kaydedilen açıklamada, meralarla ilgili tahsis amacı değişikliği yetkisinin taşra örgütüne devredildiği belirtildi. Açıklamada, Mera Yasası uygulama dönemi boyunca, personel ve finansman yetersizlikleri nedeniyle Türkiye genelinde 6 yılda yüzde 10'UN ALTINDA TESPİT VE TAHDİT YAPABİLEN BİR TAŞRA TEŞKİLATI YAPISININ, TASARIYLA VERİLEN BU YETKİYİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE KULLANABİLECEĞİNİ ÖNGÖRMENİN ZOR OLDUĞU VURGULANDI

Okunma Sayısı: 426