BASIN AÇIKLAMASI

MANİSA ŞUBE ( )
21.06.2018 (Son Güncelleme: 21.06.2018 13:14:24)

 21 Haziran 2018

Son günlerde etkili olan ve yağmur dolu şeklinde kendisini gösteren yağışlı periyot halen devam etmektedir. İlimizin birçok ilçesinde ekili ve dikili tarım alanları olumsuz etkilenmektedir. Bu süreç tarım ürünlerinde sigortanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Yağışlı dönem sonrası dolu ve sel nedeniyle oluşan fiziki zararın yanı sıra salgın hastalıkların riski de ortaya çıkmaktadır. 

Özellikle bağ, domates, salatalık, kavun, karpuz ve tütünde mildiyö hastalığı riski oldukça yüksektir. Alaşehir ve Sarıgöl`deki bağ sahasında önlem alınmayan alanlarda hızla yayılma göstermektedir. Üreticilerimizin bu hastalıklara karşı duyarlı olmaları ve tarım teşkilatı ile koordineli olarak haraket etmelerinde yarar bulunmaktadır.

Bağ alanlarında oluşan dolu zararı 2018 üretim sezonunda önceki yıllara göre düşük olan rekolte tahminlerini daha da aşağılara çekmektedir. Yakında hasat zamanı gelecek olan Sofralık Sultani Çekirdeksiz üzüm için fiyat beklentimiz en az 3 TL/kg dır, kuru üzüm için ise hasat sezonu sonrası döviz kurundaki olumsuz gelişmeler ve rekolte düşüklüğü de dikkate alındığında en az 9-10 TL/kg dır. 

Bilindiği üzere tarımsal üretim koşulları gereği üzerinde yüksek riskleri barındırmaktadır. Son günlerde soğan ve patates piyasalarında yaşanan gelişmeler bunun en somut örneğidir. 

Tarım kenti olan Manisa`mızda olumsuz iklim koşullarından etkilenen üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, tarımımla uğraşan emekçilerin emeğinin karşılığını aldığı bir sezon diliyoruz. 

 

 Manisa Şube Yönetim Kurulu Adına

 Müjgan ŞENAY 

 Şube Başkanı  

 

Okunma Sayısı: 49