HÜRRİYET GAZETESİ / YAĞIŞ ARTTI KALİTE DÜŞTÜ / 28 HAZİRAN 2018

KONYA ŞUBE ( )
05.07.2018 (Son Güncelleme: 31.07.2018 14:48:05)

YAĞIŞ ARTTI KALİTE DÜŞTÜ

Türkiye’de yaşanan ani ve kuvvetli yağışlar buğdaydaki kaliteyi düşürüyor. Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Süleyman Soylu, “Yağış buğdayda rutubeti arttırıyor. Hasat zorlaşıyor. Kalite düşüyor. Bu da çiftçinin kazancını etkileyecek. Kaliteli buğday açığı ortaya çıkacak” dedi. Sektör temsilcileri de kaliteli buğday açığının ithalatla kapatabileceğini söylüyor.

İklim değişikliği artık iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Türkiye’de bu değişiklikten nasibini alıyor. Bir anda ortaya çıkan şiddetli yağışlar son dönemlerde en çok hububat eken çiftçiyi etkiliyor. Konya’da buğday hasadına başlayan çiftçinin zor durumda olduğunu ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı ve Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Süleyman Soylu, yağışlarda yaşanan dengesizlikler ve neredeyse her gün yaşanan bölgesel yağışlar sebebiyle hasat kayıpları yaşandığına dikkat çekti.

 

KALİTE SORUNU

Buğdayın hasat zamanı yağış istemediğine vurgu yapan Soylu, “Çünkü yağış buğdayda rutubeti arttırır, biçerdöverle hasadı zorlaştırır. Yağmurlar çoğu zaman şiddetli ve dolu şeklinde yağdığından tarladaki buğday yatıyor, başaklar kırılıyor. Hasat yapmak zorlaşıyor. Küf gelişimi de artıyor. Çiftçi ise bir an önce hasat yapmak ister. Çünkü tek işi buğday değil. Başka ürünler de yetiştiriyorlar. Hasat uzadıkça diğer işleri gecikiyor” dedi. Yaşanan durumun etkilerini sıralayan Soylu, şunları söyledi: “Özellikle ekmeklik ve makarnalık buğdayın kalitesi düşer. Türkiye’de bu yıl 20.5 milyon tonluk buğday rekoltesi tahmin ediliyor. Geçen yıla göre yüzde 5’lik rekolte kaybı bekleniyor. Miktarda büyük bir sorun yok. Ancak kalite, bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hasat kaybında yüzde 2 sınırını kabul ediyor. Ancak hasat kaybı bu yıl bunun üzerine çıkacak.”

 

Okunma Sayısı: 13
Fotoğraf Galerisi