ES GAZETESİ /VERİMLİ TOPRAKLARIMIZ,TEMİZ HAVAMIZ İÇİN DİRENECEĞİZ / 04 AĞUSTOS 2018

ESKİŞEHİR ŞUBE
10.08.2018 (Son Güncelleme: 13.08.2018 13:51:51)

04 Ağustos 2018 Cumartesi 14:11

 CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü hükümetin 100 günlük Eylem Planında Alpu’ya kurulması planlanan kömürlü termik santral için ihaleye çıkılacak olmasına tepki gösterdi. 
Danıştay’ın Alpu’da kurulması planlanan kömürlü termik santral için verdiği yürütmeyi durdurma kararını hatırlatan Çakırözer ve Süllü, “100 günlük eylem planında enflasyona, faize, kurlardaki yükselişe, yoksullaşmaya çare yok! Ama yargı kararına rağmen Eskişehir’imizin verimli ovasını zehirleyecek karar var. Verimli topraklarımız, temiz havamız, suyumuz ve hukukun üstünlüğü için hep birlikte sonuna kadar direneceğiz” dedi. 

Eskişehir’de sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının, belediyelerin ve tüm Eskişehir halkının Alpu’da yapılması gereken kömürlü termik santrale karşı olduklarının altını çizen Çakırözer ve Süllü, “Hem hukuku hem de Eskişehirlilerin kararlarını dilemiyorlar, zehir santrali konusunda ısrar ediyorlar. Verimli topraklarımız, temiz havamız için direneceğiz” dedi.
CHP’li Çakırözer  ve Süllü Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesini ziyaret ederek, Şube Başkanı Levent Özbunar ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Ziyarette Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının ardından Ziraat Mühendisleri Odası’na verdikleri mücadele için teşekkür eden Çakırözer ve Süllü,  hükümetin 100 günlük eylem planında Alpu’ya termik santral kurulmasına ilişkin ihaleye çıkılacak olmasına tepki gösterdi.

EMEKÇİNİN, EMEKLİNİN SORUNLARINA ÇARE YOK
Hükümetin 100 günlük eylem planında halkın sorunlarına, ekonomideki kötü gidişatı durdurmaya ve ülkenin gelecek nesillerini korumaya yönelik hiçbir düzenlemenin bulunmadığını belirten Çakırözer, “Enflasyona, faiz kurlarındaki yükselişe, ekonomideki kötü gidişata ‘dur’ diyecek bir düzenleme olmadığı gibi, yoksulun, emekçinin daha da yoksullaşmasını önleyecek çare yok. Halkın sorunları yok! Ama ne var? Nükleer santral projeleri ile havayı, suyu, insanı zehirleyecek projelere var.  Kanal İstanbul gibi kent talanını ve topraklarımızı talana ve yağmaya açacak projeler var. Yargı kararlarına rağmen Alpu’da kurulması planlanan zehir santrali var” dedi. 

YARGI KARARLARI YOK SAYILIYOR
Danıştay’ın, Alpu Ovası’ndakurulmak istenen kömürlü termik santral için verdiği yürütmeyi kararını hatırlatan Çakırözer ve Süllü, “Danıştay daha geçtiğimiz hafta zehir soluyacak bu santral için yürütmeyi durdurma kararı verdi! Kararda ‘Devletin toprağın verimli işletilmesini korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğu’ vurgulandı. Buna rağmen, yargı kararlarına rağmen zehir santrali konusunda bu ısrar neden? Türkiye’nin dört bir yanında bereketli topraklarımızı koruyacak bu karar ortadayken, ısrarla bereketli topraklarımıza zehir santrali kurmak isteyenlere karşı sonuna kadar mücadele vereceğiz! Temiz havamızı, verimli topraklarımızı hep birlikte koruyacağız” dedi. 

DEMOKRASİ OLMADAN EKONOMİ DÜZELMEZ
Türkiye`nin rant ve günü kurtarma odaklı politikalar yerine daha köklü ve yapısal reformlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çakırözer ve Süllü, “Hepimizin yeni bir gelecek umuduna her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Türkiye`de eğitim, adalet ve vergi alanlarındaki sorunları sadece para ve maliye politikalarıyla çözebilmek mümkün değil. Demokrasi, ifade özgürlüğü, eğitimde fırsat eşitliği ve hukuk üstünlüğü gibi temel insani haklardan yoksun bir Türkiye`de yatırım yapabilmek, üretime devam edebilmek, işsizliğe çözüm üretebilmek için öncelikli olarak demokrasinin tam ve koşulsuz olarak tesis edilmesi şart” diye konuştu.

HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ
Ziyarette konuşan Şube Başkanı Levent Özbunar ise, “Tarım ve çevre yaşamın özüdür. Tüketiciler gıda tercihinde, sağlıklı ve güvenilir tarım ürünlerine yönelmekte. Özellikle nerede, nasıl ve kim tarafından üretildiğini bildiği ürünleri tercih etmekte. Alpu Ovamıza kömürlü bir termik santral yapılacak olursa tarım ve hayvancılık bitecektir. Alpu’da kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı hep birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. 

 

Okunma Sayısı: 8
Fotoğraf Galerisi