ÇEVRE ŞENLİĞİNE KATILDIK

ESKİŞEHİR ŞUBE
27.09.2018 (Son Güncelleme: 27.09.2018 16:41:00)

Eskişehir Kent Konseyi ve ESÇEP tarafından organize edilen, Türkiye`de ki tüm çevre kuruluşlarının katılım sağladığı Çevre Çalıştayı`nda Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR görüşlerini aşağıdaki gibi dile getirdi.

DOĞAYA İHTİYACIMIZ VAR
“Fabrikaları her yerde kurabiliriz ancak arpayı, buğdayı, mısırı, domatesi, soğanı her yerde yetiştiremeyiz” diyen Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Levent Özbunar, “Bir cm toprak oluşumu yaklaşık bin yıllık zaman gerektiriyor. Bir çiftçinin tarım yapabilmesi için 40-50 cm toprağa ihtiyacı var. Bu da demektir 50 bin yıllık zamana gereksinimi gösteriyor. Türkiye verimli topraklara sahip bir ülke ve bu toprakların önemli bir kısmı Alpu’da. Bu bölgenin değerini kömürlü termik santral yapmak isteyenler görmezden geliyor. Alpu şehrimizin gözbebeği. Eskişehirimizin sulu tarımının yüzde 40’ı bu bölgede yapılıyor. 21 Ocak 2017’de burası Büyük Ova ilan edildi ve buraya çivi bile çakılamayacak dendi. Fabrikaları her yerde kurabiliriz ancak arpayı, buğdayı, mısırı, domatesi, soğanı her yerde yetiştiremeyiz. İşte bu yüzden soğan fiyatları fırlıyor. Arpayı bile yurtdışından alır duruma geliyoruz” dedi.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ
Kömürlü termik santral yapılırsa içilen suyun bile güvenli olmayacağını vurgulayan Özbunar, “Doğanın bize ihtiyacı yok, bizim doğaya ihtiyacımız var. Bir zamanlar kendi kendine yetebilen bir ülkeyken şimdi dışa bağımlı bir ülke olduk. Ülkemizin tarım ve hayvancılık konusunda üretmeye ihtiyacı var. Tüm yetkililer bu gerçekleri görmeli. İnsanlar aç kaldığında, susuz kaldığında doğanın kıymetini anlayacak. Biz bunlar olmadan önlem alınmasını ve kömürlü termik santral yanlışından dönülmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Okunma Sayısı: 24
Fotoğraf Galerisi