ÇOBAN FESTİVALİ KORTEJİ

ESKİŞEHİR ŞUBE
05.10.2018 (Son Güncelleme: 05.10.2018 15:17:38)

Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde 7 Ekim Pazar günü 3`üncüsü gerçekleşecek olan Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali öncesi kortej yürüyüşü yapıldı. İsmet İnönü Caddesi Kanatlı AVM önünde başlayan yürüyüş Espark`ta tamamlandı. Yürüyüşe Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR, Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Bekir DOĞAN, Eski İl Temsilcimiz Çetin TORAMAN, oda başkanları (TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı-Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı), Meclis Üyeleri ve çobanlar katıldı. Yürüyüşte küçükbaş hayvanlar da yer aldı. Zaman zaman zor anların yaşandığı yürüyüşte Eskişehirspor ve Tepebaşı Belediyesi logolu koçlar dikkat çekti.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Farkındalık yaratmak için ilk defa şehir içerisinde koyunlarımızla, sıpamızla, köpeklerimizle yürüyüşü. Festivale Türkiye’nin birçok ilinden talep var. Birçok yetiştirici pazar günü Muttalıp’ta Büyükşehir Belediyesinin hayvan pazarında toplanacağız. Bugün onun başlangıç yürüyüşü. Eskişehir’de ilk defa oluyor, belki Türkiye’de de ilk defa oluyor” dedi.

ÇOBANLAR HORLANMAK İSTEMİYOR

Ataç çobanlığın farklı bir noktaya gelmesini istediklerini ifade ederek, “Çoban olmazsa koyun olmaz. Koyun olmazsa vatandaşı etle besleyemeyiz. Çoban kız istendiği zaman verilmiyor. Gerçekten büyük emek olan bir meslek grubu.  Çobanlar artık horlanmaktan, küçük görülmekten hoşlanmıyorlar. Onlar da artık bir kimliğe kavuşmak istiyorlar. Artık kişisel haklarını istiyorlar. Bu tür etkinliklerle bu farkındalığı oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

23 sene çobanlık yaparak geçimini sağlayan 77 yaşındaki Makbule Demir, “Koyun güderek geçimimi sağladım. Çocuğumu büyüttüm. Bu kötü bir meslek değil. Gençler bu işi yapmak istemiyor ama sütünü, etini taze taze yerler” dedi.

 

Okunma Sayısı: 92
Fotoğraf Galerisi