FAO VE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN ÇALIŞTAY

ESKİŞEHİR ŞUBE
05.10.2018 (Son Güncelleme: 08.10.2018 10:43:50)

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)işbirliğinde " Türkiye` de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi" kapsamında pilot İl seçilmemiz sebebiyle, İlimizde Tarımsal Yayım Çalıştayı düzenlendi.

2 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen çalıştay açılışına Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR,,Yönetim kurulu üyemiz Mert Erman ÖZEN, Vali Yardımcısı Bekir Şahin TÜTÜNCÜ, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel GUTU,  Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa SERTKAYA, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan ALKAN, OGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali KOÇ, Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep AKGÜN, Bölge Müdürleri, GKTAE Müdürü, Çeşitli Oda ve Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve Temsilcileri ile çok sayıda Tarım Paydaşı Kurum ve Kuruluşların temsilcileri katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan ALKAN çalıştay açılışında yaptığı konuşmada;

 Bakanlığımız ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) arasında "Türkiye` de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi" başlığını taşıyan Teknik İşbirliği Projesinin imzalanması ile birlikte saha çalışmalarını yapmak üzere Eskişehir`in pilot İl olarak seçildiğini belirterek, Tarımsal Yayım ile ilgili yapılacak çalışmalarda uygulamalı yayım çalışması yapılmasının önemine vurgu yaptı.

İl Müdürlüğümüzün, İlimizdeki Tarım Paydaşlarımızla birlikte Ülkemizin Tarımsal Yayım Stratejisini belirlemede aktif rol almasından duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Müdürü ALKAN, yapılacak olan çalıştayın İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diledi.

Bakanlık Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa SERTKAYA çalıştayda yaptığı konuşmada;

Bakanlığımızca eğitim ve yayım konusuna büyük önem verildiğini belirterek, son yıllarda yapılan eğitim ve yayım faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Devamında çalıştayda yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Eğitim ve Yayın Daire Başkanı SERTKAYA, çalıştayın Ülkemiz tarımı için hayırlı olmasını temenni etti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel GUTU çalıştayda yaptığı konuşmada;

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü olarak, Türkiye` de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesine verdikleri önemi belirterek, Eğitim, Tarımsal Yayım ve Politika, Toplumsal Cinsiyet ile Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uzmanlarıyla Projeye teknik destek verdiklerini ve Yapılacak çalıştaylar ve çalışmalar sonucunda Projenin başarıyla tamamlanacağına inandığını ifade etti.

Vali Yardımcımız Bekir Şahin TÜTÜNCÜ çalıştayda yaptığı konuşmada;

Eskişehir çiftçisinin Tarımsal Yayım konusuna ve yeni teknolojilere açık olduğunu ve Ülkemizin sadece kadın üyelerden oluşan Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin ilk olarak Mihalgazi İlçemiz de kurulduğunu belirterek, Türkiye` de Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi kapsamında saha çalışmalarını yapmak üzere Eskişehir`in pilot İl olarak seçilmesinin çok isabetli bir seçim olduğunu vurguladı.

Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Yardımcımız TÜTÜNCÜ, çalıştayın İlimiz ve Ülkemiz tarımı için hayırlı olmasını diledi.

Açılış ve Protokol konuşmalarından sonra hatıra fotoğrafı çekildi.

Sonrasında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO), Tarımsal Yayım ve Politika Uzmanı Prof. Dr. Cemal TALUĞ tarafından Projenin tanıtımı ve çalıştayın amaçları konusunda açıklamalar yapılarak, çalıştay başladı.  

Öğleden sonra 20` şer kişiden oluşan toplam 60 Tarım Paydaşının katılımıyla, FAO Eğitim Uzmanı Prof. Dr. Dilek Bostan BUDAK başkanlığında Kapasite Geliştirme, FAO Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Nevin ŞENOL başkanlığında Kadın Odaklı Yayım ve FAO Bilgi ve İletişim Teknolojisi Uzmanı Muhammed NASSER başkanlığında da Yayım Bilgi Ağı Çalışma grubu oluşturularak grup çalışmaları ve raporlama yapıldı.Çalıştayda Odamızı temsilen Eski Yönetim kurulu üyemiz Eren ÇAĞDAŞ,Oda üyelerimiz  İlknur ÇEVRELİGİL GÜL ve Mehmet BOYACI görev aldılar.

Çalıştayın 2. günü olan 3 Ekim 2018 tarihinde ise Grup başkanları tarafından çalışma gruplarının sunuları yapılarak, sunular hakkında tartışmalar yapıldı.

FAO Temsilcisi Sheikh AHADUZZAMAN ve Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur KIR` ın çalıştayın gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı FAO Türkiye Danışmanlarına, Bakanlık Çalışanlarına, Eskişehir İl Müdürlüğüne ve Tarım Paydaşı katılımcılara teşekkür etmeleriyle çalıştay sona erdi.

Okunma Sayısı: 93
Fotoğraf Galerisi