GAZETE HABERLERİ: ‘GÜNEŞİN IŞIĞI KADININ EMEĞİ’ – 10 EKİM 2018

KONYA ŞUBE ( )
11.10.2018 (Son Güncelleme: 11.10.2018 11:25:24)

Şube Başkanımız Prof. Dr. Süleyman SOYLU Kadınların Tarımdaki Yeri ve Değeri Hakkında Açıklamalarda Bulundu.

Meram Kaymakamlığı, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, KOP İdaresi Başkanlığı ile birlikte ortak yürütülen ‘Güneşin Işığı-Kadının Emeği’ isimli projenin kapanış töreni Meram İlçesi Kayhüyük Mahallesinde gerçekleşti

Programda konuşan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner eğitimin tarımda çok önemli olduğunu söyledi. Ataiyibiner “Meram Ziraat Odası olarak her dönem olduğu gibi, bu dönem içerisinde de eğitime çok önem verdik. Önem verdiğimiz değerler sayesinde bu projenin meyvelerini topluyoruz. Katma değer katmak ve bundan sonraki üretimlerde çiftçilerimizin yanında ürettikleri ürünlerin pazar payını arttırmak istiyoruz” dedi.

“KADINLAR TARIMIN DİREĞİDİR”

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu ise tarımın el birliği ile kalkınacağını dile getirerek, “Tarım bir yerden kalkınacaksa bu el birliği olacak. Mekanizasyonun artmasıyla kadının etkinliği biraz geride gibi gözükse de küçük arazilerde ve dağlık arazilerde tarımın temel direği kadındır. Bu proje ile kadınlarımızın yaptığı el emeği ürünlere verilen değer de kanıtlanmış oldu” şeklinde konuştu.

Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü Niyazi Emrah Çerez de, “Meram İlçe Müdürlüğü ile Kop Kalkınma İdare Başkanlığı 2016 Tarımsal Eğitim ve Yayım Mali Destek Programı kapsamında 42 milyon 157 bin TL bütçeli ‘Güneşin Işığı – Kadının Emeği’ adlı Sebze-Meyve Kurutma, paketleme projesi hayata geçirilerek 2 yılda, 14 mahallede yaklaşık 300 önder kadın çiftçi ile ortaklaşa uygulanmıştır. Proje süresince 14 mahallede 210 saat teorik, 420 saat uygulamalı eğitim yapılmıştır. Kadın çiftçilerimizin kullanması amacı ile 75 adet kurutmalık tezgâh, 14 adet kurutma askısı olmak üzere, kurutma sırasında kullanılacak malzemeler dağıtılmıştır. Böylece yöre halkının uygulayarak ve gözlemlEyerek bilgi ve becerilerini arttırmaları, ayrıca oluşturduğumuz çalışma gruplarıyla birlikte hareket etme ve gruba aidiyet duygularının gelişmesi kazandırılmıştır” ifadelerini kulandı.

 

Okunma Sayısı: 34
Fotoğraf Galerisi