TARIMDA DIŞARI BAĞIMLILIK UTANÇ VERİCİ - İSTANBUL YENİ ASYA - 13.06.2004

GENEL MERKEZ ( )
14.06.2004 (Son Güncelleme: 22.06.2004 18:16:52)

TARIMDA DIŞARI BAĞIMLILIK UTANÇ VERİCİ

ANKARA – TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, TÜRKİYE’NİN 2002 YILINDA 5.118 TON YULAF DIŞALIMI İÇİN 318 BİN DOLAR ÖDEDİĞİNİ HATIRLATARAK, “TÜRKİYE’NİN TARIMDA DIŞA BAĞIMLI OLMASI VE BUNUN GİDEREK DERİNLEŞMESİ UTANÇ VERİCİDİR” DEDİ.

GÜNAYDIN, TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ BEDRETTİN YILDIRIM’IN 7 – 8 HAZİRAN TARİHLERİNDE BAZI GAZETELERDEKİ “ŞU ANDA BU ÜLKEDE YULAF BULAMIYORUZ. BU BİZİM İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY. 25 ZİRAAT FAKÜLTESİ, YÖNETİCİLERİ VETERİNERLER İÇİN YULAF BULAMAMAK, ARPA İTHAL ETMEK UTANÇ VERİCİDİR” DEMECİNE KARŞILIK “TARİH ÖĞRETMENİNİN TALİHSİZ AÇIKLAMALARINA YANITTIR” BAŞLIKLI BİR YAZILI AÇIKLAMA YAPTI. AÇIKLAMASINDA “BU KİMİN UTANCIDIR?” DİYE SORAN GÜNAYDIN, YILDIRIMIN’IN TÜRKİYE’NİN TARIM ALANINDA DÜŞTÜĞÜ DURUMUN SORUMLUSU OLARAK ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİ GÖSTERMEYE ÇALIŞMASININ YANLIŞ OLDUĞUNU KAYDETTİ. TARIMIN 1999’DAN BERİ BİR ÇÖKÜŞ YAŞADIĞINI VE BU SÜRECİN HIZINI ARTTIRARAK SÜRDÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEN GÜNAYDIN, BUNUN SORUMLUSUNUN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ DEĞİL, ULUSLARARASI PARA FONU VE DÜNYA BANKASI POLİTİKALARINA TESLİM OLAN SİYASETÇİLER İLE ONLARA EŞLİK EDEN “SÜRPRİZ BÜROKRATLAR” OLDUĞUNU SAVUNDU.

“SÜRPRİZ BÜROKRATLARA” EN İYİ ÖRNEĞİN DE TARİH ÖĞRETMENİYKEN TARIM BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCILIĞI VE ARDINDAN TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ATANAN YILDIRIM OLDUĞUNU BİLDİREN GÜNAYDIN, TARIM KONUSUNDA BİRİKİMİ OLMAYANLARIN TARIM BÜROKRASİSİNİN ÜST MAKAMLARINDA BULUNMALARININ TARIMIN GERİYE GİDİŞİNDEN SORUMLU OLAN İÇ ETKİLERİ OLANCA AÇIKLIĞIYLA GÖZLER ÖNÜNE SERDİĞİNİ KAYDETTİ. GÜNAYDIN, AYRICA YILDIRIM’IN MAKAMININ ŞİKAYET VE İTHAM ETME YERİ DEĞİL, İCRAAT YAPMA YERİ OLDUĞUNU BELİRTTİ.

Okunma Sayısı: 461