BİÇERDÖVERCİLER İLE ORTAK AKIL TOPLANTISI VE ÇİFTELER SULAMA BİRLİĞİ BAŞKANINA ZİYARET

ESKİŞEHİR ŞUBE
30.11.2018 (Son Güncelleme: 30.11.2018 14:47:11)

BİÇERDÖVERCİLER İLE ORTAK AKIL TOPLANTISI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz destekleriyle 2018 yılında kurulan Eskişehir Biçerdöverciler Derneği, biçerdöver paydaşlarını bir araya getirerek ortak akıl toplantısı düzenledi.

28 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen toplantıya Eskişehir Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR, Vali Yardımcısı Bekir Şahin TÜTÜNCÜ,  İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ziraat Mühendisi Haluk EMİROĞLU, Akademisyenler, Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Ercan BAKIRTAŞ,  Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil ÜNAL, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ile İlimiz ve diğer İllerden gelen çok sayıda biçerdöverci katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER toplantıda yaptığı konuşmada:

Hububat hasadında, Bakanlığımızın belirlediği kabul edilebilir dane kayıp oranının % 2 olduğunu belirterek, söz konusu kayıp oranının dahi Ülke genelinde 2 milyon 500 bin dekardan elde edilecek ürün miktarına eşit olduğunu ifade etti.

Tarımsal üretimde,  hasat esnasında meydana gelen dane kayıplarının çok önemli olduğuna vurgu yapan İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, hasat işleminin en önemli unsuru olan biçerdövercilerin örgütlenip bir çatı altında toplanmasıyla hem kendi sektörlerine hem de dane kaybının azaltılması suretiyle Ülkemiz tarımına büyük katkı yapacaklarına inandığını belirtti.

Sonrasında Eskişehir Biçerdöverciler Derneğine üye olan İl Müdürümüz SEVER, Derneğin kurulmasında emeği geçen herkese ve toplantıya katılan tüm biçerdövercilere teşekkür etti.

Daha sonra toplantıya katılan biçerdöverciler tarafından sektörün sorunları masaya yatırılarak, ortak akılla hasatta dane kaybının azaltılması ve sorunların çözüm yolları arandı.

Diğer İllerden gelen biçerdövercilerinde konunun önemini bildiklerini ve kendileri de derneklerini kurarak, sektörün sıkıntılarının çözümü için hep birlikte çaba sarf edeceklerini ifade etmeleriyle toplantı sona erdi. 

ÇİFTELER SULAMA BİRLİĞİ BAŞKANINA ZİYARET

Şube Yönetim Kurulu üyelerimiz; Şube Başkanımız Levent ÖZBUNAR, Saymanımız Bekir DOĞAN, Yönetim Kurulu Üyemiz Mert Erman ÖZEN`in katılımı ile Çifteler Sulama Birliği Müdürü meslektaşımız ve üyemiz Abdil BAYAR ile Çifteler Sulama Birliği Başkanlığına yeni atanan Murat TUZLUCA`yı makamında ziyaret ettiler.

Çifteler Sulama Birliği Başkanı  yapmayı planladıkları projelerde odamızında yanlarında bulunmasının kendilerine  güç katacağına dile getirdi. Yönetim Kurulu üyelerimiz için kurumlarında staj yapabilme imkanı tanımalarını talep ettiler.

Ziyarette: Sulama yönetimi  için ortak eğitimler yapılması için birlikte hareket etme kararı aldılar.

 

Okunma Sayısı: 78
Fotoğraf Galerisi