HABER GLOBAL- “ERHAN ERTÜRK’LE 9’DAN 13’E” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
16.01.2019 (Son Güncelleme: 16.01.2019 18:17:36)

Haber Global TV’de, Erhan ERTÜRK tarafından sunulan “Erhan Ertürk’le 9’dan 13’e” adlı programa, ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 16 Ocak 2019 Çarşamba günü saat:12.15’te telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda Başkanımıza: İthalat ile Soğan Fiyatı Düşer mi? sorusu yöneltildi.

Başkanımız konuşmasında özetle: "Ülkemizde 2017 yılında 2.1 milyon ton kuru soğan üretimimiz vardı. Bunun yaklaşık 1.7-1.8 milyon tonunu iç piyasada tüketiyoruz. Hatırlanırsa, geçen yıl soğan üreticisi zarar etmiş ve birçoğu ürününü tarlada bırakmıştı. Bu nedenle 2018 yılı soğan ekim alanımız 480 bin dekara, üretimimizde 1,9 milyon tona düştü. Birçok ilimizde doğal afetler ve hastalıklar nedeniyle kuru soğanda rekolte düşüşü yaşandı. Üretici, bilindiği gibi üretmekte zorlandı. Girdi maliyetleri, doğal afetler, soğan hastalıklarının yanı sıra soğan üreten çiftçilerin örgütlü yapılarının olmaması, üretim planlaması yapılmaması, nüfusun artması nedenleri ile bu fiyat dalgalanmalarını her dönem yaşayacağız gibi görünüyor.

2018 Yılı ZMO raporumuzda ifade ettiğimiz gibi ülkemizde kuru soğanın yıllık kişi başına tüketim ortalaması 22 kg a bu politikalar devam ettiği sürece 2019 yılında soğan tüketim miktarımız 16-17 kg kadar düşeceğini  ve fiyatlar daha da yükseleceğini düşünmekteyiz. Üreticinin ilaç maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle soğan hastalıkları ile gerekli mücadele yapmaması nedeniyle gerek hasat edilen gerekse depolarda saklanan soğanlarda çürümeler, küflenmeler meydana gelmiştir. Burada bir kısım depoların uygun olmaması da ayrı bir faktördür.

Tarımsal üretimimizin talebi karşılayamaması nedeniyle her geçen gün artan tarımsal ithalat, gıda güvenliğimizi olumsuz yönde etkilemekte ve ülkemizin dışa bağımlılığını artırmakta, çiftçilerimiz kârlı bir üretim yapamayarak üretim sürecinin dışında kalmaktadır. Bugün buğdaydan-samana, etten-soğana kadar her şeyi ithal eder duruma geldik. Bu durum bir tarım ülkesi için ayıptır.

Sorunun çözümü için; üretim planlaması yapılmalı, kooperatifçilik geliştirilmeli- üretici ve tüketici kooperatifleri işbirliği içerisinde olmalı, uzun vadeli olarak tarım politikaları oluşturulmalı- her gelen bakanla politikalar değişmemeli, üretici desteklenmeli, girdi maliyetleri düşürülmelidir. İthalat çözüm yolu olarak düşünülmemelidir." Dedi.

 

Okunma Sayısı: 602
Fotoğraf Galerisi