KANAL B- “GÜNCEL” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
16.01.2019 (Son Güncelleme: 17.01.2019 09:42:46)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 16 Ocak 2019 Çarşamba günü saat:16.00’da, Kanal B’de Emre SAKLICA’nın sunduğu “Güncel” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Programda: Tarımsal Öğrenime başlanmasının 173. Yıldönümü kutlamaları kapsamında, 12 Ocak 2019 tarihinde ODA’mız tarafından düzenlenen Tarım Haftası etkinliklerimiz, meslektaşlarımızın istihdamı ve tarımsal ürünlerde ithalat konusu değerlendirildi.

Başkanımız konuşmasında özetle: "Tarımsal eğitim ve öğretimde sorunlar yaşanmaktadır. Teknik bilgi kadar pratik bilgide önemlidir, ancak pratik bilgi için fakültelerin staj süresi ve dönemi yeterli değildir. Her sene farklı isimlerde ziraat fakülteleri açılmakta ve mezun olan meslektaşlarımız iş bulamamaktadır. 25.000 meslektaşımız işsizdir. Bakanlık, kurum ve kuruluşlar istihdam konusunda gerekli adımları atmalıdır.

Bugün pek çok tarımsal üründe gümrük vergisi sıfırlanarak, ithalat yapılması doğru değildir. Üretim planlaması yapılmalı, kooperatifçilik geliştirilmeli- üretici ve tüketici kooperatifleri işbirliği içerisinde olmalı, uzun vadeli olarak tarım politikaları oluşturulmalı- her gelen bakanla politikalar değişmemeli, üretici desteklenmeli, girdi maliyetleri düşürülmelidir. İthalat çözüm yolu olarak düşünülmemelidir.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 777
Fotoğraf Galerisi