TİCARET GAZETESİ: KONSERVE DOMATES İTHALATI-21 OCAK 2019

İZMİR ŞUBE ( )
24.01.2019 (Son Güncelleme: 24.01.2019 14:13:38)

Yönetim Kurulu II. Başkanımız Ela DALÇAM Ticaret Gazetesi`nden Seza Nur DEMİRPARMAK`a KONSERVE DOMATES İTHALATINI DEĞERLENDİRDİ.

Türkiye’nin önceki yıllarda dünyanın 3’ncü en büyük domates salçası üreticisi ve son yıllara kadar önemli domates ihracatçısı konumunda olduğunu ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2’nci Başkanı Ela Dalçam, “2018 yılındaki saha gözlemlerinden biliyoruz ki, salçalık domates üretimi düştü ve arz-talep dengesi bozuldu” diye konuştu.
“Türkiye dünyada 3’ncü domates salçası üreticisiydi”
Türkiye’nin önceki yıllarda dünyanın 3’ncü en büyük domates salçası üreticisi ve son yıllara kadar önemli bir domates ihracatçısı konumunda olduğunu ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2’nci Başkanı Ela Dalçam, “Geçmiş dönemlerde Türkiye önemli bir domates üreticisi ve ihracatçısı konumundaydı. Hatta 2015 yılında bile dünyada 6’ncı sırada yer alıyordu. Bu yılın verileri henüz elimizde olmadığından net olarak rakamsal bir değerlendirme yapamıyoruz ancak 2018 yılındaki saha gözlemlerinden biliyoruz ki, salçalık domates üretimi düştü ve arz-talep dengesi bozuldu” dedi.
“Üretim eski günlerine dönmezse ithalat artacaktır”
2018 yılında yaşanan ekonomik krizden tarım sektörünün, özelde ise domates üretimi olumsuz etkilendiğini dile getiren Dalçam, “Taze domates fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, üreticilerden salça sanayine olan akış geçtiğimiz yılların altında kaldı ve salça üreticileri açısından hammadde sorunu ortaya çıktı. Yapılacak ithalat salça sanayiine ara ürün sağlama amaçlıdır, bu ithalatın taze domates piyasasına herhangi bir etkisi olmayacaktır.
Yerli domates üreticilerinin özellikle de sera üreticilerinin kısa vadede bu ithalattan etkilenmesi beklenmez. Ancak, üretimin eski günlerine dönmesi, üreticilerin desteklenmesi ve üretimin planlanması gereklidir. Aksi halde, salçalık domates ithalatının artması gibi acı bir tablo ile karşılaşılması söz konusudur. Tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi, domates fiyatlarının yükselmesine paralel olarak salça fiyatlarının artması kaçınılmazdır” açıklamalarında bulundu.

 

Okunma Sayısı: 89