OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE TARIM ANLATILDI - ESKİŞEHİR İSTİKBAL - 29.06.2004

GENEL MERKEZ ( )
30.06.2004 (Son Güncelleme: 01.07.2004 17:47:42)

“OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE TARIM ANLATILDI”

ZİRAAT ODASI TARAFINDAN DÜN TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA PLATFORMU DÜZENLENDİ. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TAŞBAŞI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE YAPILAN PLATFORMA ODA ÜYELERİ VE ÇİFTÇİLER KATILDI. TARIM, HAYVANCILIK VE GIDA PLATFORMU DÖNEM SÖZCÜSÜ İSMAİL BÜYÜKSARI AÇILIŞ KONUŞMASINDA “ BUGÜN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNLARI ARASINDA YERALAN TARIMIMIZIN SORUNLARINI SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTMAK, YETKİLİLERE SORUNLARI ÇÖZÜMLERİ İLE BİRLİKTE SUNMAYI AMAÇLIYORUZ” DEDİ.

DÖNEM SÖZCÜSÜ İSMAİL BÜYÜKSARI’DAN SONRA KONUŞMA YAPAN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN SLAYT GÖSTERİLERİYLE OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE TARIMININ EKONOMİK VE SOSYOLOJİK DÖNÜMÜNÜ ANLATTI.

OSMANLI’DA TARIMSAL ÜRETİM ÇOK SINIRLI YÖRELER DIŞINDA TAMAMEN ÖZ TÜKETİM İÇİN YAPILMAKTAYDI VE PAZAR İÇİN ÜRETİMİN ÇOK AZ OLDUĞUNU BELİRTEN GÜNAYDIN KONUŞMASINA ŞÖYLE DEVAM ETTİ; “KIRSAL NÜFUS %80’İN ÜZERİNDE OLDUĞUNDAN ÜRETİCİ İÇİN İLKEL YÖNTEMLERLE YAPILMAKTA, TARIMSAL ÜRETİM BİRKAÇ ÜRÜNLE SINIRLIYDI. CUMHURİYET İLE BİRLİKTE YENİ BİR ÜRETİM ANLAYIŞI FİLİZLENEREK YILLAR İÇERİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ SONUÇLAR ELDE EDİLDİ. 1950-1980 ARASI TARIMIN TAM BİR ATILIM YAPTIĞI ÇİFTÇİNİN SATIN ALMA GÜCÜNÜN YÜKSELDİĞİ BİR DÖNEMDİR. EBK, YEM SANAYİ, SEK, TOPRAK-SU, DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GİBİ TARIMIN GELİŞMESİ İÇİN YAŞAMSAL ÖNEMİ OLAN KURUM VE KURULUŞLAR GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR” DEDİ.

Okunma Sayısı: 1009