KANAL B- “GÜNCEL” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
30.01.2019 (Son Güncelleme: 30.01.2019 18:02:41)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 30 Ocak 2019 Çarşamba günü saat:16.00’da, Kanal B’de Emre SAKLICA`nın  sunduğu  “Güncel” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Programda: “Gıda fiyatlarında ki yükseliş” konusu ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Türkiye’de küresel iklim değişikliği nedeniyle hortum ve fırtına gibi doğal afetler yaşanmaktadır. Artan girdi maliyetleri karşısında üretimde zorlanan üretici bu doğal afetler nedeniyle daha da mağdur olmaktadır. Ülkemizin nüfusu sürekli artarken, tarım alanlarımız azalıyor, kazanç elde edemeyen üretici üretimden vazgeçiyor. Bu politikaların devam etmesi durumunda 2019 yılında gıda fiyatlarının düşmesi mümkün değildir.

Gıda fiyatlarının normale inmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı doğru politikalar oluşturmalı, sadece sermaye kesiminin değil tüm kurum ve kuruluşların fikri alınmalıdır. “Paramız ver ki ithalat yapıyoruz” sözü doğru bir yaklaşım değildir. İklim değişikliğine bağlı olarak dünyada üretim azalırsa ürün bulamazsınız paranızın olması bir anlam ifade etmez.

İklim değişikliğinin etkilere dikkate alınarak, üretici desteklenmeli, kooperatif modeline dayalı örgütlenme geliştirilmelidir. İthalat ile yabancı ülke çiftçisi destekleneceğine bu para üreticimizi desteklemek için kullanılmalıdır. Gıda fiyatlarının düşürmenin tek yolu yerli üretimin artırılmasıdır.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 869
Fotoğraf Galerisi