ARTI TV- “EKONOMİ REHBERİ” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
06.02.2019 (Son Güncelleme: 06.02.2019 17:02:51)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat: 12.30’da Artı TV’de canlı olarak yayınlanan “Ekonomi Rehberi” adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı.

Gıda fiyatlarında ki artışa yönelik soruların yöneltildiği programda Başkanımız özetle: “Tarımın sorunları çözülmeden gıda fiyatları düşmez. Gıda fiyatlarında ki artışın nedenleri; yüksek girdi maliyetleri, doğal afetler, ürünün tüketiciye ulaştırılmasında yaşanan sıkıntılardır. Uzun vadeli tarım politikaları oluşturularak, üretici desteklenmeli, üretim planlaması yapılmalı, kooperatifçilik geliştirilmeli, ithalatın bir çözüm yolu olmadığını kabul edilerek üreticimize yeterli destek verilmelidir.  

Hal Yasası’na ilişkin olarak ise ODA’mızdan herhangi bir görüş alınmamıştır. Sadece yasa çıkarmak ile gıda fiyatları düşmez. Öncelikle çıkarılan yasanın ihtiyaçlara uygun olması ve titizlikle uygulanması gerekiyor. Hâl hakem kuruluşunda ziraat ve gıda mühendislerinin artık görev almayacak olması endişe verici bir durumdur. Hal yasası bir nevi özelleştirmedir. Özelleştirmeye ZMO olarak çok sıcak bakmıyoruz. Bu ortamda özelleştirme ile topluma sağlıklı bir hizmet verilmesi konusunda endişelerimiz bulunmaktadır. Günümüze kadar özelleştirilen fabrikalara baktığımızda amacın yüksek kazanç elde etmek olduğunu görmekteyiz. Uygulamalarda şeffaflığın sağlanması gerekmektedir.” Dedi.

 

Okunma Sayısı: 642
Fotoğraf Galerisi