ARTI TV- “MEDYA KRİTİK”  PROGRAMI

GENEL MERKEZ
19.02.2019 (Son Güncelleme: 19.02.2019 14:45:54)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, ARTI TV de Musa ÖZUĞURLU tarafından sunulan “Medya Kritik” adlı programa 19 Şubat 2019 Salı günü, canlı telefon bağlantısı ile katıldı.

Programda: "Hal Yasası ve Tanzim Satış Noktaları" konusu ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Tarımın sorunları çözülmeden gıda fiyatlarının düşmesi mümkün değildir.

Ülkemizde her gelen bakan ile değişen tarım politikaları çözüm üretememektedir. Uzun vadeli olarak üretimin desteklendiği, ithalatın ise çözüm yolu olarak görülmediği politikalar oluşturulmalıdır.

2006 Yılında, tarımsal desteklemeler için bütçeden ayrılacak kaynağın milli gelirin %1’inden az olamayacağı hükmü getirildi. Tarımsal desteklemelerin 2007 yılından itibaren söz konusu yasaya uygun bir şekilde belirlenmesi gerekirken, verilen desteğin milli gelire oranı %0,4 ve %0,6 aralığında kaldı; hiçbir zaman %1 olmadı. Yasa çerçevesinde 2018 yılında tarıma verilmesi gereken destek 37,4 milyar TL olması gerekirken, yapılan destekleme ödemesi yaklaşık 14,6 milyar TL’de kaldı; çiftçiye aldığından daha fazla bir miktar, 22,8 milyar TL eksik ödeme yapıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından ilaç, gübre ve tohumda da tanzim satış geliyor açıklaması yapıldı. Ancak tarımsal üretimde kullanılan girdilerden mazotta neredeyse tamamen, tarım ilacı ve gübrede çok büyük oranda, özellikle sera tohumlarında önemli düzeyde yurtdışına bağımlıyız. İç ve dış borcu olan ülkemizin dövize bağlı bu girdileri tanzim satışları ile vermeleri mümkün değildir. Bu nedenle döviz fiyatındaki en ufak bir artış çiftçinin üretim maliyetini önemli ölçüde artırmaktadır. Bir önceki yılın ortalama fiyatı ile karşılaştırıldığında 2018 yılında mazotun fiyatı %23,2, ülkemizde en yaygın kullanılan üre gübresinin fiyatı %69 ve DAP gübresinin fiyatı %63 oranında artış gösterdi.

Üretim maliyetleri son derece yüksek olurken çiftçinin eline geçen fiyat kimi ürünlerde enflasyonun altında kaldı, kimi ürünlerde ise geçen yılki fiyatları dahi yakalayamadı.

Türkiye’de iklim değişikliği gibi bir gerçek var. Ancak bunu bir kader olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir. İklim değişikliğinin tarıma etkilerini en aza indirmek için gerekli çalışmalara biran önce başlanması gerekiyor.

Tanzim satış noktaları ise bir seçim yatırımıdır. Tarımın bu sorunları çözülmeden ucuz gıdaya ulaşmak mümkün değildir." Dedi. 

 

Okunma Sayısı: 674
Fotoğraf Galerisi