"KÖTÜ GİDİŞE DUR DİYECEĞİZ!" - EVRENSEL - 12.07.2004

GENEL MERKEZ
12.07.2004 (Son Güncelleme: 13.07.2004 14:00:17)

39 KİTLE ÖRGÜTÜNÜN OLUŞTURDUĞU TÜRKİYE TARIM – ORMANCILIK – GIDA VE ÇEVRE PLATFORMU’NUN KURULUŞU DÜN KAMUOYUNA DUYURULDU. ÜLKE VE HALK ALEYHİNE OLAN SÜRECİN AÇIK VE HIZLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜĞÜNE DİKKAT ÇEKEN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (ZMO) GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, “BU VAHİM SÜRECE ‘DUR’ DEMEK ÜZERE BİLGİMİZİ, BİNCİMİZİ, SOLUĞUMUZU VE GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ” DEDİ.

TÜRKİYE TARIM – ORMANCILIK – GIDA VE ÇEVRE PLATFORMU’NUN KURULUŞU, PLATFORMU OLUŞTURAN KURULUŞLARIN TEMSİLCİLERİNİN DE KATILDIĞI BİR BASIN TOPLANTISI İLE DÜN İLAN EDİLDİ. PLATFORM ADINA ORTAK METNİ OKUYAN ZMO GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, TARIM SEKTÖRÜNÜN GİDEREK DIŞA BAĞIMLI BİR KONUMA SÜRÜKLENDİĞİNİ İŞARET EDEREK, IMF-DT-DTÖ DA YATMALARIYLA TARIMDA DESTEKLEMELERİN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTILDIĞINI HATIRLATTI. GÜNAYDIN, TARIM SEKTÖRÜNDE ÖZELLEŞTİRME POLİTİKALARI İLE YENİ TEKELLER YARATILDIĞINI BELİRTİRKEN, “GIDA SEKTÖRÜNDEKİ HIZLI YABANCILAŞMA, ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE KADAR GENİŞ HALK YIĞINLARI ALEYHİNE SONUÇLAR ÜRETMEKTEDİR” DEDİ. GÜNAYDIN, GENETİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLERİN TÜRKİYE’YE DENETİMSİZ GİRDİĞİNİ İFADE ETTİ. TEKEL, TÜĞSAŞ, TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARIN GİBİ TARIMSAL KİT’LERİN TEKER TEKER ÖZELLEŞTİRİLDİĞİNE İŞARET EDEN GÜNAYDIN, “ÜLKEMİZ KIRSAL ALANINDA YAŞAYAN YAKLAŞIK 22 MİLYON İNSANIN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ AÇLIK SINIRINDA, BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İSE MUTLAK YOKSULLUK SINIRI ALTINDA YAŞAMAKTADIR. ORMAN KÖYLÜLERİ VE GEZİCİ-GEÇİCİ TARIM İŞÇİLERİ BU YOKSULLUK SÜRECİNE EN DERİN OLARAK YAŞAYAN KESİMLERİ OLUŞTURMAKTADIR” DEDİ. GÜNAYDIN, “KÖY ARAZİLERİNİN YABANCILARA SATIŞININ SERBEST BIRAKILDIĞINI, TÜRKİYE’NİN CİDDİ BİR ÇÖLLEŞME TAHDİDİ ALTINDA OLDUĞUNU, TARIM ALANLARININ AMACI DIŞINDA KULLANILDIĞI, ORMANSIZLAŞMA SÜRECİNİN HIZLA DEVAM ETTİĞİNİ” DİLE GETİRDİ.

BİR YANDAN DA 2B’LERİN SATIŞI, KIZILAĞAÇ VE KESTANELERİN ORMAN AĞACI SAYILMAMASI GİRİŞİMLERİ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEN GÜNAYDIN, “MERA İŞGALLERİNE AF GETİRİLDİĞİNİ, TARIM ALANLARINDA HUKUKSUZ KURULMUŞ YABANCI FABRİKALARA YASAL KILIF HAZIRLANDIĞINI, MADEN YASASI İLE DOĞAL ZENGİNLİKLERİN KAR HIRSINA TERK EDİLDİĞİNİ, KIYILARIN HALKA KAPATILMAK İSTENDİĞİNİ” HATIRLATTI.

“BU VAHİM SÜRECE ‘DUR’ DEMEK ÜZERE BİLGİMİZİ, BİNCİMİZİ, SOLUĞUMUZU VE GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYORUZ, KAMU YARARI UYARINCA SÜRECE MÜDAHİL OLUYORUZ” DİYEN GÜNAYDIN, “TARIMININ GELİŞMESİ, GIDA GÜVENCESİNİN SAĞLANMASI, ÇEVRE-TOPRAK-SU-ORMAN-BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GİBİ ULUSAL KAYNAKLARIN KORUNMASI VE YÖNETİLMESİ AMACIYLA SÜRECE MÜDAHİL OLDUKLARINI” AKTARDI.

Okunma Sayısı: 445