TÜRKİYE İSE POLİTİKALARINDA PASİF KALIYOR - BİRGÜN - 13.07.2004

GENEL MERKEZ
14.07.2004 (Son Güncelleme: 14.07.2004 14:41:54)

TÜRKİYE İSE POLİTİKALARINDA PASİF KALIYOR

AVRUPA BİRLİĞİ’NE UYUM ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE OLUŞTURULAN TARIMSAL ÜRETİCİ BİRLİKLERİ’NİN TARIM SEKTÖRÜNDE DAHA DA KARGAŞAYA YOL AÇACAĞINA DİKKAT ÇEKİLİYOR. TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN, YILLARDIR ÜRETİCİ BİRLİKLERİ KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPILDIĞINI BELİRTEREK, “ÜRÜN GRUBU VE KONU BAZINDA YENİ ÜRETİCİ BİRLİKLERİ KURULACAK. ANCAK ESKİ YASA İLE DE BU TİP BİRLİKLER KURULABİLİYORDU. AZ SAYIDA ÜYESİ OLACAK BU TİP BİRLİKLER BELLİ ÇIKAR GRUPLARINCA MANİPÜLE EDİLEBİLİR.” AÇIKLAMASINI YAPTI

GÜNAYDIN, AB’NİN YILDA 50 MİLYAR EURO TARIM SÜBVANSİYONU İÇİN HARCAMADA BULUNDUĞUNA İŞARET EDEREK, “TÜRKİYE’DE İSE DESTEKLER İSE 2-3.1 MİLYAR DOLAR ARASINDA DEĞİŞİYOR. BUNUN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU DA ÜRETİCİDEN ZİYADE MÜLK SAHİBİNE GİDİYOR. DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ İÇ DESTEKLER AZALTIN VE GÜMRÜK VERGİLERİNİZİ İNDİRİN DİYOR. BU TÜRKİYE’DE TARIM YAPMAYIN ANLAMINA GELİYOR. 500 BİN TON AMERİKA’DAN PAMUK İTHAL EDİYORUZ. BUNU ÇUKUROVA’DA RAHATLIKLA YETİŞTİREBİLİRİZ” DİYE KONUŞTU. GÜNAYDIN, TÜRKİYE’NİN DTÖ’DE BREZİLYA GİBİ AB VE ABD’YE MUHALEFETTE ÖN SIRADA YER ALMASI GEREKİRKEN, KENDİNİ TEMSİL EDEMEYEN BİR YAPI SERGİLEDİĞİNE İŞARET EDİYOR.

AİHM’E BAŞVURACAĞIM

TARİŞ PAMUK TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI CAVİT ANCIN, TARIMSAL ÜRETİCİ BİRLİKLERİ KANUNU’NUN AYNI BÖLGEDE, AYNI ÜRÜNDE BİRDEN FAZLA BİRLİK KURULMASININ ÖNÜNÜ AÇTIĞINI, BU DURUMUN KAOS YARATACAĞINI SÖYLEDİ. BU KONUDA AİHM’E BAŞVURMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN ANCIN, YASA HAZIRLANIRKEN TÜRKİYE’DEKİ 17 TARIMSAL BİRLİĞİN YOK SAYILDIĞINI SÖYLEDİ.

Okunma Sayısı: 479