AOÇ TARTIŞMASINDA 'GÜLME' GERGİNLİĞİ - HÜRRİYET - 12.07.2004

GENEL MERKEZ
13.07.2004 (Son Güncelleme: 14.07.2004 14:48:40)

<İ>ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’NİN TÜM DETAYLARIYLA MASAYA YATIRILDIĞI PANELDE İKİ MİLLET VEKİLİ ARASINDA ‘GÜLME’ GERGİNLİĞİ YAŞANDI. KONUŞMASINDA ‘VATAN SATILIYOR’ DİYEN CHP’Lİ ERGİN’İN BU LAFINA AKP’Lİ YARBAY’IN GÜLMESİ ERGİN’İ SİNİRLENDİRDİ.

TÜRK MÜHENDİS VE MİMARLAR ODALARI BİRLİĞİ’NİN (TMMOB) DÜZENLEDİĞİ ‘AOÇ NASIL KORUNMALI?’ PANELİNDE CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ GÜROL ERGİN, ‘VATAN SATILIYOR’ SÖZÜNE GÜLEN AKP ANKARA MİLLETVEKİLİ ERSÖNMEZ YARBAY’A SİNİRLENDİ. ERGİN ‘YALNIZCA YARBAY GÜLMEDİ. HEPSİ GÜLÜYOR. BEN BU SÖZÜ TBMM’DE SÖYLEDİĞİMDE BANA 370 DOLAYINDA AKP’Lİ VEKİL GÜLDÜ’ DEDİ.

AOÇ ARAZİLERİNDEN YENİ KAYIPLARA OLANAK VEREN YASA TASARISINA KARŞI TMMOB’UN DÜZENLEDİĞİ ‘AOÇ NASIL KORUNMALI?’ PANELİNDE, AOÇ MÜDÜRÜ HASAN GÜLDAŞ, SORUNUN AOÇ’NİN NE OLACAĞINA KARAR VERİLEMEMESİNDEN KAYNAKLANDIĞINI BELİRTTİ. GÜLDAŞ, AOÇ İÇİNDEN GEÇEN YOLLARIN EMLAK PARASINI, PİKNİK ALANLARININ VERGİSİNİ ÇİFTLİĞİN ÖDEDİĞİNİ, ÖTE YANDAN MEVZUAT NEDENİYLE ELİNİN KOLUNUN BAĞLI OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

NE VEREBİLİRİZ DİYEN YOK
DEVLETİN “IVIR-ZIVIR İŞLERE” PARA AYIRIRKEN, KENDİLERİNE KAYNAK AYIRMAMASINDAN YAKINAN GÜLDAŞ, “SİYASİLER HEP ‘AOÇ’DEN NE ALINABİLİR’ DİYEN ÇIKMAMIŞTIR” DEDİ. GÜLDAŞ, İŞLETMENİN KULLANDIĞI TEKNOLOJİNİN GERİ KALDIĞINI AÇIKLAYARAK ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“AOÇ DEVLETTEN BİR LİRA ALMADAN İŞLEMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR. ANCAK DEVLETİN MEVZUATLARIYLA DA TIKANIYOR. ANKARA’NIN BAZI YOLLARI AOÇ’DEN GEÇİYOR. BU YOLLARIN EMLAK VERGİSİNİ BİZ ÖDÜYORUZ. BİR HAYVANAT BAHÇEMİZ VAR. İSTANBUL’DAKİ EMSALLERİNE GİRİŞ 15 MİLYON, HER VATANDAŞIMIZ 3.5 MİLYON LİRA ALIYORUZ. SOSYAL, KÜLTÜREL BİR HİZMET OLMASINA RAĞMEN BUNDAN DA VERGİ ALIYORLAR. SÖZDE HERKES, ‘AMAN ATATÜRK’ÜN MİRASINA BİR ŞEY OLMASIN’ DİYOR; AMA İCRAATTA ORTAYA BİR ŞEY KOYA YOK.”

CUMHURİYETİN FELSEFİ SİMGESİ
PANELDE KONUŞAN CHP’Lİ ERGİN İSE, AOÇ’NİN KURULUŞ FELSEFESİNİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ FELSEFESİNİ SİMGELEDİĞİNİ İFADE EDEREK, ÇİFTÇİNİN KURULUŞ AMACININ “TÜRKÜN NELER YAPABİLECEĞİNİ TÜM DÜNYAYA GÖSTERMEK” OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZDİ. ERGİN, “AOÇ ARAZİLERİNİN TAPULARININ DAĞITILMASINA CHP GRUBU OLARAK KESİNLİKLE KARŞIYIZ. ATA’NIN VASİYETİ OLAN AOÇ TOPRAKLARINI KORUYAMAZSANIZ, VATAN TOPRAKLARINI DA KORUYAMAZSINIZ” DEDİ.

TMMOB ANKARA ŞUBE BAŞKANI ALİ UŞUSOY DA, AOÇ ARAZİSİ ÜZERİNDE TÜRK TRAKTÖR’DEN BENZİN İSTASYONLARINA, BOWLİNG SALONUNDAN, SPOR KULÜPLERİNE KADAR BİRÇOK İŞLETMENİN İŞGALCİ KONUMDA BULUNDUĞUNU BELİRTEREK, “HÜKÜMET PARANOYA HALİNDE MANEVİ VE KÜLTÜREL DEĞERİ OLAN HER ŞEYİ GELİR GETİRECEK BİR META OLARAK GÖREREK SATIYOR” İDDİASINDA BULUNDU.

PANELDE, HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN REŞAT ÜNAL, ODTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ CANSU CANARAN, PEYZAJ MİMARLARI ODASI’NDAN AYŞE ORUÇKAPTAN, TEMA VAKFI’NDAN SÜLEYMAN ÇELİK, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN BAKİ REMZİ SUİÇMEZ DE GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİRDİ.

SEYİRCİDEN ERGİN’E İHBAR
PANELİN SORU-CEVAP BÖLÜMÜNE GEÇİLDİĞİNDE SORU SORMAK İÇİN MİKROFONU ALAN BİR DİNLEYİCİ, ERGİN’E ‘SAYIN MİLLETVEKİLİM.AZ ÖNCE SİZ KONUŞMANIZDA, ‘VATAN SATILIYOR. BU GİDİŞLE VATANSIZ KALACAĞIZ’ DEDİNİZ. FAKAT, SİZ BUNU SÖYLERKEN AKP’Lİ VEKİL SİZE GÜLDÜ. FARK ETTİNİZ Mİ?’ DİYE SORUNCA SİNİRLENEN ERGİN ŞUNLARI SÖYLEDİ; ‘YALNIZCA YARBAY GÜLMEDİ. HEPSİ GÜLÜYOR. BEN BU SÖZÜ TBMM’DE SÖYLEDİĞİMDE BANA 370 DOLAYINDA AKP’Lİ VEKİL GÜLDÜ. AMA BEN YİNE SÖYLÜYORUM. VATAN TOPRAĞI SATILIYOR. VE BU GİDİŞLE VATANIMIZDA VATANSIZ DURUMA DÜŞECEĞİZ.’ TEMA VAKFINI TEMSİLEN PANELDE KONUŞAN HUKUKÇU SÜLEYMAN ÇETİN’E DE, BİR DİNLEYİCİ, ‘AOÇ İÇİN ÇIKARILMAK İSTENEN YASA AF YASASI MI?’DİYE SORDU. ÇETİN DE, ‘BU BİR AF YASASI DEĞİLDİR. BU GÖZ GÖRE GÖRE ÇIKARILMAK İSTENEN BİR PEŞKEŞ YASASIDIR’ YANITINI VERDİ.

Okunma Sayısı: 460