SAMÇEP BASIN AÇIKLAMASI-UYAN TÜRKİYE!BUGÜN UYANMAZSAN,BİRGÜN NÜKLEER RADYASYONUN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ ALTINDA UYANABİLİRSİN!

SAMSUN ŞUBE ( )
15.05.2019 (Son Güncelleme: 15.05.2019 14:13:19)

Ziraat Mühendisleri Odası samsun Şuıbesi olarak bileşeni olduğumuz SAMÇEP(Samsun Çevre Platformu) tarafından Akkuyu`da yapılan Nükller Santrale karşı "UYAN TÜRKİYE`BUGÜN UYANMAZSAN,BİRGÜN NÜKLEER RADYASYONUN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ ALTINDA UYANABİLİRSİN!" başlıklı basın açıklamasına katılım sağladık.

Basına ve Kamuoyuna;

UYAN TÜRKİYE!

BUGÜN UYANMAZSAN,BİRGÜN NÜKLEER RADYASYONUN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ ALTINDA UYANABİLİRSİN!

Akkuyu`da 2018 yılı Temmuz ayında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu TAEK tarafından yapılan denetimde belirlenen ÇATLAKLARIN ONARILMASI YOLUNA GİDİLDİĞİ,onarım sonucunu gözlemlemek için yapılan ikinci TAEK denetimde TEMELDE YENİ ÇATLAKLAR OLUŞTUĞUNUN BELİRLENDİĞİ,bunun üzerine temel tümüyle kırılarak yeniden atıldığı bilgisi,çatlakların belirlendiği tarihten 10 ay geçtikten sonra bir gazetede sızıntı bir haber olarak basında yer almıştır.

Ancak haberde BUNDAN SONRAKİ DENETİMLER KONUSUNDA BİLGİ YOKTU.Akkuyu nükleer santral inşaatında planlama hatası nedeniyle TEMELİNDE ÇATLAKLAR ORTAYA ÇIKAN 1 NOLU REAKTÖRÜN KIYI KENAR ÇİZGİSİ ALTINDA İNŞA EDİLDİĞİ biliniyordu.

Öncelikle nükleer santral gibi kitleleri kitlesel ölüme sürükleyecek potansiyeli barındıran bir konuda DEVLETİN YETKİLİ HİÇ BİR KURUMUN HALA AÇIKLAMA YAPMAMASI VEYA YAPAMAMASININ halk için gelecekte dehşet verici sonuçlar yaratabileceği konusunda halkımızı uyarmak istiyoruz.

Akkuyu Nükleer Santral inşaatında 1 nolu reaktörde atom çekirdeğinin bulunacağı haznenin temelinde oluşan çatlaklar,neden resmi bir açıklamayla değil de olay tarihinden 10 AY SONRA SIZINTI BİR HABER OLARAK ORTAYA ÇIKTI?

Akkuyu temelindeki çatlak ölümcül radyasyon sızıntısına neden olacağı bilindiği halde NEDEN RESMİ BİR AÇIKLAMA HALA YAPILMADI?

İleride Akkuyu`da olası bir nükleer kaza ve yayılan RADYASYONU BİZ DE RUSYA HALKI GİBİ YABANCI ÜLKELERDEN Mİ ÖĞRENECEĞİZ?

Halka açıklama yapılmamasının nedeni,denetime tabi TAEK`i saf dışı bırakarak,Kanun Hükmünde Kararnameyle ulusal ve uluslararası bütün denetimlerden muaf tutularak YALNIZCA CUMHURBAŞKANINA HESAP VERECEK yetkilerle kurulan Nükleer Düzenleme Kurumu ve bu kurum bünyesinde oluşturulan NÜTED AŞ midir?

AKKUYU FAYI,nükleer santrale karşı açılan davalarda tehlike yaratacak bir delil olarak yer almıştı.Akkuyu NGS temelinde ÇATLAKLAR OLUŞMASININ NEDENİ AKKUYU FAYI MIDIR?

Akkuyu Nükleer Santral projesi ve inşaatında birçok şaibeler olduğu bilindiği halde BAĞIMSIZ MÜHENDİSLERİN İNCELEME YAPMASINA NEDEN İZİN VERİLMİYOR?

UYAN TÜRKİYE!BU SORULARI BUGÜN SORMAZSAK YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!

Akkuyu Nükleer Santral inşaatı türlü hukuksuzluk ve adaletsizliklere rağmen AKP`nin vesayet rejimi altında sürdürülüyor.

İnsan hata yapar.Asıl anlaşılması gereken;

Nükleer Santraller işletilirken hata riskinin hiçbir zaman sıfır olmayacağı,olası bir nükleer kazada vergilerimizle oluşan devlet kaynaklarının kullanılmasının zorunlu olacağı,bunun dışında yaratacağı yıkımla birlikte onarılmaz yaralarla kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalacağımızdır.

Biz Ekoloji Birliği`ni oluşturan Türkiye genelinde 60 bileşenimizle nükleer santrallere bugüne kadar hep karşı durduk.Bundan sonra da aynı karşı duruşu yılmadan sergilemeye devam edeceğiz."Biz bunların uyarısını daha önce yaptık" demek istemiyoruz.

Bizim karşı duruşumuz yalnızca Türkiye`ye özgü değil,tüm dünyadaki nükleer santrallerin kapatılmasını istiyoruz.

Devletin yetkili kurumları Akkuyu temel çatlaması konusunda derhal doyurucu açıklama yapmalıve inşaat alanı bağımsız mühendisler heyetinin denetimine açılmalıdır.

Akkuyu ve diğer nükleer santral inşaatları derhal durdurulmalı ve bu kara sevdadan vazgeçildiği açıklanmalıdır.Akkuyu NGS,temelindeki çatlaklar inatla bu santrali yapmaya çalışanlara ciddi bir uyarıdır.

Nükleer santrallerden derhal vazgeçin.

Saygılarımızla.

Samsun Çevre Platformu-SAMÇEP

15 Mayıs 2019  

Okunma Sayısı: 66
Fotoğraf Galerisi