HAYVANCILIK ÖLDÜ MÜ? ÖLÜYOR MU? - STAR - 22.07.2004

GENEL MERKEZ
22.07.2004 (Son Güncelleme: 22.07.2004 16:06:37)

HAYVANCILIK ÖLDÜ MÜ? ÖLÜYOR MU?

HERKESİN HAYVANCILIKTAN ANLADIĞI BAŞKA.. BU İŞKOLUNDAKİ İŞÇİ SENDİKALARINA SORARSANIZ HAYVANCILIK,KOMBİNALARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İLE BİTTİ. ONLARIN İLGİLERİ DAHA ÇOK SENDİKALI İŞÇİLERLE OLDUĞUNDAN HAYVANCILIĞI BİR TARIMSAL ÜRETİM OLARAK ALGILAMALARI ZORLAŞIYOR. KOMBİNALARIN ÖZELLEŞMESİ,HAYVANCILIĞIN BİTİRİLMESİ İLE EŞ ANLAMLI ONLARIN KİTABINDA.

CELEPLER,HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ,BESİCİLER... ERZURUM,KARS,AĞRI’NIN BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLERİ... ERZİNCAN,ELAZIĞ,MALATYA... VE DİĞER ŞEKER FABRİKALARI ETRAFINDA KÜMELENEN ‘BESİCİLER’. BUNLARA SORARSANIZ PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİNİN DARALMASI VE ŞEKER ŞİRKETİ’NİN BESİ KREDİLERİNE SON VERMESİ,HAYVANCILIĞIN DA İPİNİ ÇEKMİŞTİR.

HAYVANCILIKTA EN ÖNEMLİ BİRİMİN BÜYÜKBAŞ ET VE SÜT YETİŞTİRİCİLİĞİ OLMASI DOĞAL. BUGÜNE KADAR HÜKÜMETLER,ÇOK DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERLE PARTİLİLERİNE SIĞIR DAĞITTI. VERİMİ YÜKSEK IRKLARDAN BU İNEKLERDEN BİRKAÇ YÜZBİN ADETİN İTHAL EDİLEREK DAĞITILDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR. TÜRKİYE’DEKİ BÜYÜKBAŞ POPULASYONUNUN IRK DEĞİŞTİRMESİ GEREK DEĞİL Mİ? NE GEZER!... HAYVANCILIK DAHA DA GERİLEDİ.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA KÜÇÜKBAŞ AĞIRLIKLI MERA HAYVANCILIĞININ AZRAİLİ TERÖR OLDU. TERÖRÜN ÇIKIP YAYGINLAŞTIĞI 1984’TEN SONRA ,SÜRATLE ERİDİ VE MERALAR BOŞ KALDI NERDEYSE. BİR TEK ORTA ANADOLU’DA,O DA AZ MİKTARDA YAPILABİLİYOR ET VE SÜT AĞIRLIKLI KÜÇÜKBAŞ YETİŞTİRİCİLİĞİ.

KANATLIDA YILLAR YILI ALINAN MESAFE,BİR ÇIRPIDA RİSKE EDİLDİ. BÜTÜN KAZANIMLAR SALLANTIDA. KÖYTÜR VE MUDURNU BAŞTA OLMAK ÜZERE,KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİNE YÖN VEREN ŞİRKETLERİN KRİZLERDEN ETKİLENMESİ BU İŞİ ÇOK OLUMSUZ ETKİLEDİ,EN AZINDAN TADINI KAÇIRDI.

SON YILLARDAKİ TEK İÇ AÇICI HABER,DOĞAN GRUBU’NUN KELKİT’TE,KOÇ GRUBU’NUN DA GAP’TAKİ HAYVANCILIK ATAĞI...

ETHEM SANCAK’IN TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELERİNİ OKUYUNCA,YILLAR YILI SAVUNDUĞUM,YAZMAKTAN USANMADIĞIM KONULARIN,BAŞKALARINI DA MEŞGUL ETTİĞİNİ MUTLULUKLA GÖRDÜM. TÜRKİYE’Yİ GENEL BİR TARIM,HAYVANCILIK,ORMANCILIK VE KIRSAL SANAYİ PLATFORMU OLARAK GÖRENLERİN,GÖRÜŞLERİNİ BİLİME DAYANDIRANLARIN AYNI ‘YOLÇATINDA’ BULUŞMAKTAN BAŞKA İHTİMALLERİ VAR MI?

TELEVİZYONDA SETBİR(SÜT VE ET SANAYİCİLERİ BİRLİĞİ) BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN’I İZLERKEN DE AYNI YERDE BULUŞMANIN HAZZINI DUYDUM.

HER NE KADAR,BU GÜNE DEK TARIM BAKANLIĞI BU GÖRÜŞÜN ÇOK UZAĞINDA OLSA DA,BANA ÖYLE GELİYOR Kİ İŞ DÜNYASININ ÖNCÜLÜĞÜNDE VE BU İŞE AKILLICA KAFA YORANLARIN ÖNDERLİĞİNDE TARIMDA ATILIM YAPACAĞIZ VE BUNA MECBURUZ.

HAYVANCILIK NE YAZIK Kİ TARIMLA BİRLİKTE ÖLÜYOR. HEPSİ DE TOPRAKLA ÖLÜYOR.

(HAYVANCILIĞI DA KAPSAYAN)TARIMLA İLGİLİ YAPILAN ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR.

DİSK’İN GÖKHAN GÜNAYDIN RAPORU,TÜSİAD’IN RAPORU,CHP’NİN SEÇİMDEN ÖNCE YAYINLADIĞI TARIM RAPORU,AK PARTİ’NİN SEÇİMDEN ÖNCE BANA HAZIRLATTIĞI ‘TÜRKİYE’NİN TARIM SİYASETİ’ BAŞLIKLI RAPOR,TESEV’İN BU KONUYA DENK DÜŞEN DÜŞÜNCELERİ.. VE DAHA NİCE ÇALIŞMA... HEPSİNİN DE KABULÜ ŞU:TÜRK TARIMI TÜKENMİŞTİR. SİL BAŞTAN YENİDEN DÜZENLENMELİDİR. OLAY BU! BUNA DA KİMSENİN İTİRAZI YOK. BİR TEK İCRA ORGANINA,YANİ HÜKÜMETE,HAREKETE GEÇME GÖREVİ DÜŞÜYOR.

SÖYLEMEKTEN USANMAYACAĞIM,ÇÜNKÜ SON DERECE HAYATİ ÖNEME HAİZ BİR KONU. TÜRKİYE,ÇOK BÜYÜK BOYUTLARDA,KIYAMET GİBİ ÇEVRE SORUNLARI YAŞIYOR. BU SORUNLARI,BUGÜNKÜ STATÜKO İLE ÇÖZMEYE TÜRKİYE’NİN BİRKAÇ ON YILLIK BÜTÇESİ YETMEZ. ÇEVRE SORUNLARIMIZ,BU GİDİŞLE ANCAK BİN YILDA GİDERİLİR... O HALDE BU İŞİ PRATİK BİR BİÇİMDE ÇÖZMEK GEREKLİ.

MEYVE ORMANLARINI BİR ÇÖZÜM OLARAK DÜŞÜNMEKTEN,GENİŞ ALANLARI MEYVE TARIMI GİBİ SÜREKLİ ÖRTÜ ALTINDA TUTMA MECBURİYETİ, IV. VE VII.SINIF ARAZİLERİN ÜRÜN ALMAK İÇİN KESİLMESİ GEREKMEYEN AĞAÇLARA BAĞ VE MEYVECİLİĞE TAHSİSİ GEREKİYOR. BU DA,TÜRKİYE’YE YENİ BİR TÜRKİYE EKLEMEK ANLAMI TAŞIR.

KIRSAL SANAYİ TESİSLERİNDE İŞLENEREK,ORTADOĞU BAŞTA OLMAK ÜZERE DÜNYAYA PAZARLAMAYI DÜŞÜNMEK..

ÇİN,TEKNOLOJİDE BUGÜN DÜNYAYI TİTİRETİYORSA,BÖYLE BİR HAYALLE BAŞLADI,EMİNİM.

BU HAYAL GERÇEKLEŞECEK,BUNA DA İNANIYORUM.

HAYVANCILIK DA ANCAK BU HAYALLE YENİDEN DİRİLECEK. BUNA DA İNANIYORUM. ORTAK PAYDAYI PAYLAŞTIĞIM İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNDEKİ BERRAKLIK İNANCIMI ARTTIRIYOR...

Okunma Sayısı: 481