TMMOB BURSA İKK KAZDAĞLARI `SU VE VİCDAN NÖBETİ` BASIN AÇIKLAMASI

BURSA ŞUBE
07.08.2019 (Son Güncelleme: 07.08.2019 18:09:37)

Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından doğa katliamının yapıldığı Çanakkale`de çevre gönüllüleri ve yöre halkı tarafından sürdürülen "Su ve Vicdan Nöbeti"ne ilişkin TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 07 Ağustos 2019 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamaya Şubemiz adına Başkanımız Doç. Dr. Erkan YASLIOĞLU ve üyelerimizin katıldı. Basın metnini bileşenler adına TMMOB Bursa İKK Sekreteri Ferudun TETİK okudu.

Hiçbir Maden, Doğadan ve İnsan Hayatından Daha Değerli Değildir!

Çanakkale’de doğaya ve su havzalarına sahip çıkmak için sürdürülen “Su ve Vicdan Nöbeti”ni selamlıyoruz.

Kaz dağlarının da içerisinde yer aldığı ekosistemin parçası olan Kirazlı Balaban Tepesinde bulunan altın madeni tüm bölge için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından işletilen maden havzası için ÇED raporunda öngörülenden çok daha fazla ağaç kesilmiş ve geniş bir orman arazisi ortadan kaldırılmıştır.

Madenden çıkartılan altının ayrıştırılmasında kullanılacak siyanür bölgenin doğası, canlı varlığı ve su kaynakları açısından risk durumundadır. Madenin bulunduğu tepe, Çanakkale’nin tek su kaynağı durumundaki Atikhisar Barajı havzasında yer almaktadır. Bu baraja herhangi biçimde siyanür bulaşması, insan sağlığı açısından öngörülemez sonuçlar doğurabilir.

Önceki yıllarda, yoğun yağmurlar nedeniyle farklı madenlere ait siyanür havuzlarında yaşanan çökme ve taşkınların yarattığı çevre felaketleri hafızalarımızdaki tazeliğini korumaktadır. Hiçbir maden, doğadan ve insan hayatından daha değerli değildir.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu olarak, yöre halkı ve çevre örgütlerinin birlikte yürüttüğü “Su ve Vicdan Nöbeti”nin yanındayız. Doğamızın katledilmesine, madenlerimizin yağmalanmasına, doğal hayatın ve insan yaşamının hiçe sayılmasına asla izin vermeyeceğiz.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

Ferudun TETİK

 

Okunma Sayısı: 243
Fotoğraf Galerisi