CAN TV İLE RÖPORTAJ

GENEL MERKEZ
08.08.2019 (Son Güncelleme: 10.08.2019 09:47:46)

Can TV Muhabiri Eren GÜVEN 8 Ağustos 2019 Perşembe günü, Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR ile “maden arama çalışmalarının çevreye olan etkileri” konusunda bir röportaj yaptı.

Başkanımız röportaj sırasında özetle: “İster yer altında ister yer üstünde olsun madenin çıkarılması ile birlikte o alanda ekolojik, fiziksel, kimyasal hatta biyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Bunun anlamı da net olarak doğal yapının bozulmasıdır. Madenin çıkarılması ve taşınması sırasında doğaya verilen morfolojik tahribatın önlenmesi, madenin çıkarılıp bitirilmesinden sonra gerekli çevre düzenlemesi için bir takım yasal düzenlemeler vardır. Ancak bu düzenlemeler, doğadan eksilen özgün maddeler nedeniyle, topoğrafik yapıyı bir daha eski haline döndürmeyecektir.

Madenin çıkarılması için kullanılan maddelerin çeşidine göre değişen atıklar nedeniyle oluşan yer altı ve yer üstü sularının kirliliği, havada oluşan kirlenme, kirliliği doğal çevrenin yanında bölge insanının da yaşamını tehdit edici boyutlara ulaşabilmektedir. Altın üretimi sonrasında ortaya çıkan yoğun atık, doğaya ve insana zarar vermektedir. Şirketlerin savunduklarının aksine, yoğun konsantrasyona sahip siyanür, toprağa ve suya kolayca karışır ve doğadan hemen kaybolmaz. Toprağa ve suya karıştığı için de, meyve, sebze ve içme suyundan dolayı insan bünyesine de kısa sürede tesir eder.

Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen hükümet ve sermaye ısrarla doğa katliamlarına her gün bir yenisini ekliyor. Cerattepe, Allianoi, Hasankeyf, Karadeniz dağları ve dereleri, Munzur Dağları, İznik ormanları, Salda Gölü, Kaz Dağları ve daha onlarca doğa harikasına rant ve para uğruna saldırıyorlar. Kaz Dağları ve daha onlarca doğa harikasına rant ve para uğruna saldırıyorlar. Ağaçları kesiyor, maden arama adı altında sularımızı ve derelerimizi kirletiyor, toprağımızı zehirliyorlar, çölleşmeye yol açıyorlar. Kaz dağlarında maden arama çalışmaları uğruna 195 bin ağacı kestiler. Ağaçların; sera etkisi ile mücadele etmesi, havayı temizleyip oksijen üretmesi, erozyonu önlemesi gibi sayısız faydası varken yetkililerin “Yaş Kesen Baş Keser” sözünü hatırlayarak, bu ağaç kıyımına son vermesi gerekmektedir.” Dedi.

Başkanımız ile yapılan röportaj 9 Ağustos 2019 Cuma günü Can TV de yayınlanacak olup aynı zamanda Pir Haber Ajansı tarafından yazılı basında paylaşılacaktır.

Okunma Sayısı: 590
Fotoğraf Galerisi