DİKEN İNTERNET GAZETESİ: VASİYETE AYKIRI İHALEYE ÇIKARILAN ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ARAZİLERİNİN SATIŞI ERTELENDİ- 5 EYLÜL 2019

GENEL MERKEZ
09.09.2019 (Son Güncelleme: 09.09.2019 10:16:28)

"Ankara’da Çukurambar’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerini, Atatürk’ün vasiyetine ve şartlı bağışına aykırı biçimde, Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin de kararına aykırı olarak ihaleyle satışa çıkaran TOKİ, ‘alıcı bulamadığı’ için ihaleyi erteledi."

 

İhale saatinde protesto için Bilkent’teki TOKİ binası önünde toplanan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Cumhuriyet Okurları, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Birleşik Kamu İş, CHP Çankaya ilçe Örgütü, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu ve Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü’nün de bulunduğu toplam 51 kuruluşun temsilcileri, ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şöyle dedi: “Biz bugün, bu açıklamayı yapan örgütler olarak, ihalenin ertelenmesini değil iptal edilmesini istiyoruz. Hukuken de zaten iptal edilmesi gereken bir süreç. Olacak bir ertelemede, yeni bir tarih belirlendiğinde biz yine burada olacağız. Ama bu ihaleye girmek isteyen firmalara çağrımız şudur: Bu ihanete ortak olmayın, bu ihaleye katılmayın. Zira orada ne ticaret ne de konut yapamazsınız.”

Candan ayrıca, 17 Eylül saat 14.00’te Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nde yapılacak söz konusu arazinin metrekaresinin 10 kuruşa kiralanması ihalesine de katılacaklarını da belirterek, “AOÇ arazileri özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

2014’de, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu’nun, Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edilerek yapılan inşaatları yargıya taşımış, ‘Atatürk’ün vasiyetini ihlal davası’ açılmıştı.

Uzun uğraşlar ve oyalama çabalarından sonra Beyoğlu 6. Noterliği ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Atatürk’ün 11 Haziran 1937 tarihli Atatürk’ün şartlı bağış vasiyeti ve 1938 tarihli vasiyetlerini 2015’te mahkemeye göndermiş, ancak talep, Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Mahkeme kararı Yargıtay’a taşınmıştı. Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışının ihlali davası, Yargıtay’da duruşmalı olarak görülüyor ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Ziraat Mühendisleri Odası, davaya müdahil olarak katılıyor.

Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin yasaya aykırı olarak kullanımı konusunda, özellikle söz konusu meslek kuruluşlarının öncülüğünde açılmış çok sayıda dava bulunuyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında da suç duyuruları yapılmıştı.

Son olarak Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 5 Eylül günü açık artırma ile satışa çıkarılması planlanan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için,  ‘AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapı yapılamaz’ diyerek  yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 1023