BİLİNÇLİ TARIM PLATFORMU - CUMHURİYET - 31.07.2004

GENEL MERKEZ
01.08.2004 (Son Güncelleme: 02.08.2004 11:05:32)

BİLİNÇLİ TARIM PLATFORMU

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI OSMAN PEPE , İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞINI HAVAALANINDA KARŞILAŞTIĞI BİR CHP'li milletvekiline geçenlerde açıkladı:

''Orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili anayasa değişikliğini yeniden gündeme getireceğiz.''

Ormanların başı yine dertte anlayacağınız. Yalnız ormanlar mı, tüm tarımın başı dertte...

O yüzden de 40'A YAKIN İŞÇİ, MEMUR, MÜHENDİS, ÇİFTÇİ, ÇEVRE ÖRGÜTÜ BİR ARAYA GELDİ, ''TÜRKİYE TARIM-ORMANCILIK-GIDA VE ÇEVRE PLATFORMU'' NU KURDU.

PLATFORM, TÜRKİYE'nin bitkisel ve hayvansal üretim materyali, ilaç, gübre, yem gibi girdiler açısından çok daha fazla dışa bağımlı konuma geldiğini düşünüyor. Tarım sektöründeki özelleştirme uygulamalarının yeni tekeller yarattığını, sütün üreticiden yok pahasına satın alınırken yoğurdun tüketiciye çok yüksek fiyatla satıldığını görüyor. Köy arazilerinin yabancılara satışının serbest bırakılmasından kaygı duyuyor. Türkiye'NİN ÇOK CİDDİ BİR ÇÖLLEŞME TEHDİDİ ALTINDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİYOR. 1950-91 YILLARI ARASINDAKİ ORMANSIZLAŞTIRMA SÜRECİNDE YİTİRİLEN YAKLAŞIK 2.6 MİLYON HEKTAR ORMAN VARLIĞININ 1.5 MİLYON HEKTARLIK ÖNEMLİ BİR KISMININ ANAYASAL VE YASAL DÜZENLEMELERLE ELDEN GİTTİĞİNE PARMAK BASIYOR. AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE MERA İŞGALLERİNE AF GETİRİLDİĞİNİ, MADEN YASASI İLE TARIM ARAZİLERİNİN, DOĞAL VARLIKLARIN, ZEYTİNLİKLERİN HAR VURULUP HARMAN SAVRULACAĞINA İNANIYOR.

VE PLATFORM BİR TOPLUMSAL ÖDEVİ YERİNE GETİRİYOR:

<İ>''ÜLKE VE HALK ALEYHİNE OLAN SÜREÇ, AÇIK VE HIZLI BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR. BİZLER, BU VAHİM SÜRECE DUR DEMEK ÜZERE BİLGİMİZİ, BİLİNCİMİZİ, SOLUĞUMUZU VE GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRİYOR, KAMU YARARINA OLAN İSTEMLERİMİZ UYARINCA BU SÜRECE MÜDAHİL OLUYORUZ.''

 

Okunma Sayısı: 425