KESİLEN AĞAÇLARIN AHI TUTTU: TÜRKİYE MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ’NDEKİ TÜRK DİL KURUMU VE TÜRK TARİH KURUMU YERLEŞKESİ İNŞAATI YARIM KALDI!

GENEL MERKEZ ( )
02.10.2019 (Son Güncelleme: 07.10.2019 14:50:44)

"Türkiye Milli Botanik Bahçesi içerisinde ağaçların niçin kesildiği, alanda inşaat faaliyetleri başlayınca inşaata ilişkin tanıtım tabelasında yer alan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu yerleşkesi yapılacağı bilgisinden anlaşılmıştı."

 

 2 Ekim 2019

Ankara’da, Türkiye Milli Botanik Bahçesi içerisinde 10 dönümlük bir alandaki 10 yaşından büyük yüzlerce çam ağacı, 2018 yılı Mart ayında hiçbir açıklama yapılmaksızın görenlerin vicdanlarını sızlatacak şekilde kesilmişti.

Türkiye`nin en büyük, Avrupa`nın 2`nci büyük botanik bahçesi olarak açıklanan Türkiye Milli Botanik Bahçesi, 2011 yılında dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ın Ankara ile ilgili açıkladığı vizyon projeler arasında yer almış, temeli 31 Ekim 2013 tarihinde atılmıştı.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi içerisinde ağaçların niçin kesildiği, alanda inşaat faaliyetleri başlayınca inşaata ilişkin tanıtım tabelasında yer alan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu yerleşkesi yapılacağı bilgisinden anlaşılmıştı.

Sözcü Gazetesinin 29 Eylül 2019 tarihli sayısında, “ekonomideki olumsuz tablonun, Atatürk’ün mirası olan kurumları bir araya getirecek olan kompleksin yapımının durmasına” neden olduğu,  2019 yılı Kasım ayında bitmesi öngörülen inşaatın yüzde 4.69 seviyesinde kaldığı bilgisini içeren haber yer aldı.

Bir ağacın kesilmesindense, binanın kaydırılmasını tercih eden bir liderin mirası olarak görülen kurumların; doğanın korunması gibi bir konuyu dikkate almaması ve duyarsızlığı, yetişmeleri ve bakımları için önemli bir masraf yapılarak emek harcanmış ağaçların kesilmesine neden olunması, Ankara’da başka alternatif bir alan yokmuş gibi “Türkiye Milli Botanik Bahçesi” gibi iddialı bir projenin, hizmet binası yapılarak alansal bütünlüğünün bozulması, alanın sınırlanması için yüzbinlerce lira harcamaya mal olmuş çevre duvarlarının yıkılarak, kamu kaynağının israf edilmesi üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

Yakın bir zamanda bir parçasının Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonuna verilmesi, tünelle geçileceği projesinde yer almasına karşın, Bilkent Şehir Hastanesi yolunun yer üstünden geçmesi de göz önüne alındığında, Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin başlangıçtaki hedefinin çok gerisine düşeceği, sıradan bir şehir parkı olmaktan öte gidemeyeceği görünüyor.  

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

 

Konuyla İlgili Önceki Haberlerimiz İçin Bakınız:


GELENEK DEVAM EDİYOR! TÜRKİYE MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ’NDEN BİR PARÇA DA TÜRKİYE GELENEKSEL SPOR DALLARI FEDERASYONUNA GİTTİ!
(03.08.2019)

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=31644&tipi=5&sube=0

 

MEHDİ EKER’İN ÇOCUKLARINA (!) ACIMAYANLAR BELLİ OLDU (20.06.2018)

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=29883&tipi=5&sube=0

 

TÜRKİYE MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ’NDE AĞAÇ KIYIMI!  (30.03.2018)

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=29535&tipi=5&sube=0

 

 

 

Okunma Sayısı: 906
Fotoğraf Galerisi