KÜLTÜR TV-“GÜN İZİ” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
04.11.2019 (Son Güncelleme: 12.11.2019 16:18:30)

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR 4 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 13.15 de, Kültür TV’de Aslı KURTULUŞ tarafından sunulan “Gün İzi” adlı programa skype bağlantısı ile katıldı.

Programda, “İstanbul ve Tekirdağ illerinde görülen ıspanak zehirlenmeleri” konusu ele alındı.

Başkanımız açıklamalarında özetle: “Ispanak zehirlenmesinin nedeni güzelavrat otudur. Zehirlenmeler ıspanak içine karışan atropin ve scopalamin maddesi içeren bu yabancı ottan kaynaklanmıştır. Güzelavrat otu, patlıcangiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. "Atropin" maddesi bu bitkinin halüsinojenik özellikleri olan bir yabancı ottur. İlaç yapımında kullanılan güzelavrat otu, belli bir dozun üstünde alındığı zaman zehirler, ayrıca bitkinin çok iyi bir şekilde yıkanması da zehir etkisini yok etmez. Güzelavrat otu ile kişi zehirlendiği takdirde 6 ila 12 saat içerisinde halüsinasyon görmeye başlar, tansiyonu yükselir, baş ağrısı, gözlerde kızarma ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ispanak ve güzelavrat otu birbirine çok benzediği için, ıspanak demetleri arasından ayırt etmek çok zordur. Gıda güvenliğinin sağlanması için hallerde ziraat mühendisleri istihdam edilmesi, gıda analiz laboratuvarlarının oluşturulması gereklidir.

Tüketiciler ise tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra yıkanarak tüketmelidir. Ayrıca Ispanakta ruhsatlı bir insektisit olmadığı için üreticiler bazı zararlılara karşı tavsiyesi olmayan ilaçlarda kullanabilmektedir." dedi.

 

Okunma Sayısı: 644
Fotoğraf Galerisi