YABANCILARA TOPRAK SATIŞI GIDADA TARTIŞMA YARATTI - DÜNYA - 19.10.2004

GENEL MERKEZ
19.10.2004 (Son Güncelleme: 12.07.2008 10:48:05)

DÜNYA GIDA GÜNÜ NEDENİYLE ANKARA’DA ÇANKAYA BELEDİYESİ ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİN’NDE DÜZENLENEN “TARLADAN SOFRAYA GIDA GÜVENLİĞİ” SEMPOZYUMUNUN, “GIDA SEKTÖRÜNÜ TÜRKİYE YARARINA KURGULAMAK” PANELİNDE, YABANCILARA TOPRAK SATIŞININ GIDA GÜVENLİĞİNİ TEHDİT ETTİĞİ DİLE GETİRİLDİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TEMA VAKFI,GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI VE ÇANKAYA BELEDİYESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ VE TEMA VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI HAYRETTİN KARACA’NIN YÖNETTİĞİ PANELDE GIDA GÜVENLİĞİNİN YANI SIRA YABANCILARA TARIM TOPRAKLARININ SATIŞI TARTIŞILDI. PANELDE CHP ADINA KATILAN MUĞLA MİLLETVEKİLİ PROF. DR. GÜROL ERGİN, YABANCILARA TOPRAK SATIŞININ ÜLKE İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE OLDUĞUNU, TOPRAK SATIŞININ ÜLKE İNSANININ GIDA GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT ETTİĞİNİ BELİRTEREK, TEMA’NIN BU KONUDA SESSİZ KALMASINI ELEŞTİRDİ.AKP ADINA KONUŞAN MİLLETVEKİLİ PROF. DR. VAHİT KİRİŞÇİ İSE TOPRAK SATIŞININ BÜYÜTECEK BİR YANI OLMADIĞINI VURGULAYARAK İLGİLİ YASANIN BAKANLAR KURULU'na izleme yetkisi verdiğini söyledi.

TEMA Mütevelli Heyet Başkanı Hayrettin Karaca, öncelikle Meclis’in gündeminde olan Toprak Yasası’nın çıkarılması için iktidar ve muhalefet partisinden destek istedi. Karaca, toprakların yabancılara satışına karşı olduklarını belirterek : “İktidar partisinin temsilcisi endişe edecek bir durum olmadığını söylüyor. Buna inanmak istiyoruz. Gereğini yapmazlarsa biz atamızdan kalan bu toprakları sattırmayız”dedi.

Gazeteniz Dünya’nın İzmir Temsilcisi ve Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırm ise toprak güvenliğinin sadece askerlerin toprağı koruması anlamına gelmediğini anlatarak “Toprağın bilinçsiz kullanımı, tarım dışı kullanımı, yanlış girdi kullanımı ve erozyon topraklarımızı kullanılamaz hale getiriyor.Ülkenin gıda güvenliği için öncelikle toprak güvenliğinin sağlanması gerekir” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin önüne Kopenhag Kriterleri’nden sonra tarım kriterleri koyduğunu belirterek, bu kriterlerin Türkiye’nin tam üyeliği için engel olarak gösterilmesinin yanlış olduğunu anlattı. Kamuoyunda da AB’ye üyeliğin önünde tek engelin tarımın gösterilmesinin yanlış olduğuna değinen Günaydın: “ Korkarım yarın bize tarım sektörü AB’ye girişimizi engelliyor iddiası ile bu sektörü gözden çıkaracaklar. Bu Türkiye’nin sonu olur ve gıda güvenliği bir yana ortada konuşulacak tarım konusu bile kalmaz” dedi.

Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Petek Ataman ise gıda denetimleri konusunda Tarım Bakanlığı’nın ilgili yönetmelikleri bir an önce çıkarması ve bu konuda sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi.

Okunma Sayısı: 874