5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ KUTLU OLSUN

GENEL MERKEZ ( )
05.12.2019 (Son Güncelleme: 25.12.2019 17:07:22)

“Şimdi harekete geçme zamanı! Bir kez bu toprağı kaybedersek, yaşamımız boyunca tekrar göremeyiz.”

 

5 Aralık 2019

5 Aralık Dünya Toprak Günü her yıl toprağın sağlıklı olmasının önemine dikkat çekmek ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini savunmak amacıyla düzenlenir.

Ülkemizde ve dünyada verimli tarım arazilerimiz birçok sorunla karşı karşıyadır. Erozyon ve benzeri doğal yitim süreçlerinin yanında, rant odaklı yapılaşmalar topraklarımızı, dolayısıyla geleceğimizi tehdit etmektedir. Tarım arazilerimiz potansiyel sınırına ulaşmış, bir "avuç" yeni arazi olanağı neredeyse kalmamıştır. Buna karşın tarım arazilerine yönelik yapılaşma girişimleri vahim bir durum yaratmaktadır. TÜİK verilerine göre 2002`de 26,5 milyon hektar olan toplam işlenebilir tarım arazimiz son 17 yılda 23,2 milyon hektara inmiş, yani toplam tarım arazilerinin %10’dan fazlası üretim dışı kalmıştır. Aynı dönemde mera alanlarımız yaklaşık 16 milyon hektar alandan 11 milyon hektara düşmüştür.

FAO (2019) “Her 5 saniyede bir futbol sahasının eşdeğeri aşınmış! Bir kez bu toprağı kaybedersek, yaşamımız boyunca tekrar göremeyiz. Şimdi harekete geçmezsek, Dünya topraklarının %90`ından fazlası 2050 yılına kadar bozulabilir” diyerek uyarılarda bulunmaktadır.

Ülkemizde toprağın stratejik önemini bilen ve toprağa gönül veren her kişi ve kurum, ülke topraklarının korunması, geliştirilmesi ve planlı kullanımına yönelik bütünsel bir düzenlemenin yaşama geçirilmesi zorunludur.

Anayasanın 44 üncü maddesi “toprağın verimli ve ekonomik olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek, erozyonla kaybedilmesini önlemek…” ve 45 inci maddesi “tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek...” konularında Devlet’i görevli saymıştır.

Bu açıklamalardan sonra 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nü kutlarız.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 1274
Fotoğraf Galerisi