KANAL B- “GÜNCEL” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
24.01.2020 (Son Güncelleme: 24.01.2020 10:27:21)

 

ODA Başkanımız Özden GÜNGÖR, 23 Ocak 2020 Perşembe günü saat 16.00 da Kanal B de Selim BAKAL tarafından sunulan “Güncel” adlı programın canlı yayın konuğu oldu. 

Programda ODA’mız tarafından düzenlenen “Türkiye Ziraat Mühendisliği IX. Teknik Kongresi” ve Türk tarımının temel sorunları ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “IX. Teknik Kongremiz için düzenleme ve bilim kurulumuz iki yılı aşkın süredir büyük bir özveri ile çalıştı, Türkiye de ziraat eğitimi veren 44 farklı üniversiteden 500 bilim insanımızın katılımı ile 80 bildiri hazırladık ve bunları 1800 sayfadan oluşan 2 ciltlik Kongre kitabımıza aktardık. Kongremiz sırasında ise bildiriler 19 oturum ve 2 panelde değerlendirildi. Tarım sektörünü ekonomik, sosyal ve politik yönleriyle irdeleyerek, sorunların saptandığı ve çözüm önerilerinin belirlendiği Kongremizde, sektörün geleceği için bir yol haritası da çizildi. Kongre katılımcıları, uzmanlar, akademisyenler, tarımın paydaşları son 5 yılda yaşanan gelişmeleri büyüteç altına alıp sektörün bütününü değerlendirirken, aslında bir anlamda tarımın içinde bulunduğu durumu da gözler önüne serdi” dedi.

Türk tarımının sorunlarına yönelik olarak ise “öncelikli olarak tarımın teknik kadrosu olan ziraat mühendislerinin istihdamının arttırılması gerekmektedir. Çiftçilik kazançlı bir meslek haline getirilirse kırsaldan göç engellenebilir, çiftçinin kazanması için ise doğru zamanda ve yeterince desteklenmesi gerekiyor. Bu şartların sağlandığı takdirde üreticide tüketicide kazanır. Gıda fiyatlarını düşürmenin yolu İthalat değil, yerli üretimi artırmaktır. Üretim için ise tarım arazileri ve meralar korunmalı, kooperatifçilik geliştirilmelidir” dedi.

 

Okunma Sayısı: 1033
Fotoğraf Galerisi