10 OCAK TARIM HAFTASINI KUTLADIK

KAYSERİ ŞUBE
10.01.2020 (Son Güncelleme: 11.03.2020 16:24:02)

Tarım Öğreniminin 174. Yıl Dönümü nedeniyle, Kayseri Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Atatürk büstüne çelenk sunarak, bir basın açıklaması yaptılar.

Yapılan basın açıklaması şöyledir: 

Bugün ülkemizde Tarımsal Öğreniminin 174. Yıl Dönümünü kutluyoruz. Ülkemiz tarımının gelişmesine katkı sağlayan meslektaşlarım 1846 yılından bu yana devam eden 174 yıllık köklü bir tarihsel geçmişe sahip bir meslek grubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Dünyada gelişmişliğin göstergesi dengeli, sağlıklı kendine yeten gıda üretme ve üretim alanına sahip çıkma temeline dayanmaktadır. Tarımın değişen ekonomik şartlara uyum sağlayabilmesi için teknoloji ve eğitimle içi içe olması gerekmektedir. Global dünya şartları her geçen gün değişmektedir. Bugün dünyada en önemli  ticari sektör tarımdır.

Tarım; İnsan beslenmesinin yanında tarıma dayalı sanayinin ham maddesi olması ve dışa bağlılığın önlenmesi gibi yüce bir hedefe hizmet eden, gönül verenlerin sektörüdür. Bu bağlamda çok geniş bir çalışma alanına sahip olan ziraat mühendislerinin görevleri sadece bitkisel ve hayvansal gıda üretimi ile sınırlı olmayıp, endüstriye hammadde temin eden ve tarımsal kaynaklı enerji üretimine kadar katkı sağlamaktır.

Bugün dünyada ve ülkemizde, hızlı artan nüfusun beslenmesi üretim alanlarını artırmakla mümkün olmadığına göre, verimliliği arttırılmasıyla mümkündür. Tarımsal üretimin arttırılması kadar kaliteli, sağlıklı ve doğal ürünlerin üretimi önemlidir.

Bugün ülkemiz tarımında yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen üretimin, verim ve kalitenin artması ziraat mühendislerinin sayesinde olmuştur. Dünya ülkeleri; tarımsal üretime, üretim kaynaklarının korunmasına azami dikkat ederek bu kaynakları etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Ülkemizde de bunun sağlanmasında, iyi yetişmiş ziraat mühendislerinin varlığı ile doğru bilgi ve beceriye sahip üreticinin etkili olacağı aşikardır. Çünkü tarımsal üretimin temel amacı olan gıda üretimi dünyada stratejik sektör olma özelliğini her geçen gün öne çıkarmaktadır.

174yıl önce Halkalı Ziraat Mektebinde başlayan Zirai Eğitim, Öğretiminin; vatanımıza, milletimize hayırlar getirmesini ve ayrıca ülkemiz tarımına hizmet etmiş tüm meslektaşlarımızdan hayatta olanları saygı ile aramızdan ayrılanları ’da rahmetle anıyor ve 174.yıl boyunca Tarım Öğretimine emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Okunma Sayısı: 6
Fotoğraf Galerisi