KRT TV- “HABER AKTİF” PROGRAMI

GENEL MERKEZ
13.03.2020 (Son Güncelleme: 13.03.2020 17:25:31)

KRT TV’de Ebru BİRÇAK tarafından sunulan “Haber Aktif” adlı programa 13 Mart 2020 Cuma günü saat:16.40 da Genel Başkanımız Özden GÜNGÖR skype bağlantısı ile katıldı.

Programda,  “çekirge istilası" konusu ele alındı.

Başkanımız konuşmasında özetle: “Çekirgelerin İran ve Irak`a ulaşmış olmaları Türkiye için risk ve problem teşkil ediyor. Çekirgeler her türlü bitkisel ürünleri yiyebiliyorlar ve tarım alanlarını tahrip ediyorlar. Bir çekirge sürüsü, bir günde 40 bin kişiye yetecek gıdayı tüketiyor.

Ülkemizde tarımsal üretimde yaşanan sorunlar nedeniyle çiftçi kayıt sisteminde ki çiftçi sayısı 2.7 milyondan 2.1 milyona düştü, işlenebilir tarım arazileri azaldı. Çiftçi sayısı azalıp, tarım alanlarımız azalınca üretimimiz düştü. Mesela, bizim senelik olarak buğday ihtiyacımız 21 milyon ton, üretimimiz 19 milyon ton. Çekirge istilası durumunda üretim açığımız daha çok olacak ve Korona virüsü nedeniyle ithalat da yapılamayacaktır. Bu durum gıda fiyatlarının daha da yükselmesine yol açacaktır. Bakanlık bu konuda acil olarak tedbir almalıdır” dedi.

Okunma Sayısı: 1043
Fotoğraf Galerisi