DÜNYA SU GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

ESKİŞEHİR ŞUBE ( )
20.03.2020 (Son Güncelleme: 20.03.2020 14:51:26)

DEĞERLİ ESKİŞEHİR KAMUOYU

Yaşamımızın her aşamasında, tarımda ve sanayide SU vazgeçilmez bir kaynaktır. Yetersizliği durumunda gıda üretimi azalmakta, hijyen yok olmakta, hastalıklar artmakta ve ekonomi bozulmaktadır.

Son yıllarda nüfus artışı, sanayideki gelişme insan eliyle doğanın tahrip edilmesi sonucu İklim Değişikliği kendini iyice hissettirmektedir. Yapılan çalışmalar, su kaynaklarının hızla kirlenmesi ve azalması nedeniyle sorunların büyüyeceğini göstermektedir. Gelecekte yaşanması muhtemel su kıtlığını önlemek için çalışmalar başlatılmış ve Birleşmiş Milletler  tarafından 1993 yılında “ 22 Mart Dünya Su Günü” olarak kabul edilmiştir.

Su toplumsal bir sorundur. Toplumdaki her bireyin ve her kesimin sorumluluğu vardır. Haftalardır caddelerdeki ilan tahtalarında bir ailenin, bulaşık ve çamaşır makinesi kullanmakla yılda 40 ton su tasarruf edilebileceğini görmekteyiz. Bunlar önemlidir, bakıp geçmemeliyiz. Ülkemizde 20 yıl önce kişi başına yıllık SU tüketimi, kişisel tüketim de dahil olmak üzere 4000 ton iken bugün 1430 ton’dur. Su fakiri bir ülke olduğumuzu unutmayalım.

Yapılan çalışmalar, uygulamalar, modeller ve göstergeler yakın gelecekte  insanlık için su kullanımında önemli sorunların beklendiğini göstermektedir. Su kullanım ve yönetimi ile ilgili tüm taraflar bir araya gelerek tartışmalı, farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılmalı, çözüm önerileri ortaya konularak uygulamaya geçilmeli ve tüm bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Tarımda daha az kaynakla daha fazla ürün elde etmek mümkündür. Bu nedenle de tarımda su kullanımını azaltmanın önemi gittikçe artmaktadır. Tarımsal sulamada  su israfının önüne geçmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Yine Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre 2030 yılında dünyadaki su tüketiminin yaklaşık yüzde 80’i sulamada kullanılacaktır.

 Tarımsal sulama alanlarında; su kaynağı, toprak ve iklim özelliklerine uygun bitki deseni kullanılmalıdır. Sulama proğramları; bitkinin su istek ve ihtiyacına uygun  miktarda, uygun zamanda ve uygun teknoloji kullanılarak hazırlanmalıdır.

Uzmanlar ileride dünyada bir su kıtlığı yaşanabileceği konusunda endişelidirler. Yakıtsız kalmaktan önce SUSUZ kalacağız. Aşırı su tüketimi yüzünden birçok ülkede yeraltı su kaynakları tükenmiştir.

Su sıkıntımız hızla AÇLIK sıkıntısına dönüşmektedir. Bütün bunların anlamı:

  • SUSUZ bir dünya,
  • BİZ sususuz,
  • Daha az kullanalım, suyumuza sahip çıkalım
  • Artık SU hakkında yeniden düşünme ZAMANI
  • SUYUNU etkin ve VERİMLİ kullan!!!

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Eskişehir Şubesi

Okunma Sayısı: 63
Fotoğraf Galerisi