"TARIMSAL ÜRETİM" İÇİN ACİL TOPLANTI

ADANA ŞUBE ( )
01.04.2020 (Son Güncelleme: 01.04.2020 12:02:02)

Vali Mahmut Demirtaş, Adana’da gerçekleştirilen tarımsal üretimin içinde bulunduğumuz virüs salgını sürecinde de kesintisiz yapılması hususunda düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Valilik Makamı’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Murat Süzen, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gürkan Yaşar, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, Türkiye Veteriner Hekimler Birliği Adana Oda Başkanı Nihat Köse, Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ile Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru katıldı.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınından Adana’nın tarımsal üretiminin etkilenmemesi ve gıda arzının aksatılmaması için yapılması gereken çalışmaların görüşüldüğü toplantıda bir değerlendirmede bulunan Vali Demirtaş; kentte yapılan tarımsal üretimin bu zorlu süreçte de kesintiye uğramadan sürdürülmesi için herkesin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inancının tam olduğunu belirterek zor günlerin el ele vererek atlatılacağını ifade etti.

Toplantı, yapılması gereken çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasıyla sürdü.

ALINAN KARARLAR

1- Üretim kesintisiz devam edecek.

2- Bayilerimiz müşterilerine hizmet vermeye ( çay kahve ikramı yok, Sandalyeleri kaldırılmış, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat ederek) devam edecekler.

3- Arazide çalışan tarım danışmanı Meslektaşımız da çalışmalarını kesintisiz sürdüreceklerdir.

4- Mevsimlik işçiler araziye taşınmaları esnasında taşıtlarda yüzde 50 kuralına uygun taşıma ve hijyen kurallarına uyarak çalışacaklardır.

Ayrıca mevsimlik işçilerin kaldıkları mekanlar rutin olarak ilaçlanacak, yiyecek ve içecek kolileri kendilerine ulaştırılacak, tek kullanımlık tabak, bardak, çatal, kaşık dağıtılacaktır.

5- 65+ yaş üzeri üreticilerin çiftliklerine gidiş gelişlerinde ÇKS belgelerini ve kimliklerini yanlarında bulundurup görevlilere göstermeleri gerekmektedir.

Ayrıca bu konuda kontrol noktaları da bu konuda yerel otorite tarafından bilgilendirilecektir.

6- Bu grup kendi aralarında koordineli olacak ve belirli aralıklarla toplanacak ve yeni gelişmeler konusunda üretimin aksamaması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda önerilerde bulunulacaktır.

7- Hayvancılıkla ilgili olarak ecza depoları görevlilerinin aşı, ilaç vs. dağıtımları kolaylaştırılacak.

8-Sebze ve meyve Hal`lerinde gerekli hijyen ve taşıma denetimleri sıkılaştırılacaktır.

Okunma Sayısı: 67
Fotoğraf Galerisi