URFA FANATİK GAZETESİ: ÜRETİM BEKLEYEMEZ- 6 NİSAN 2020

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
09.04.2020 (Son Güncelleme: 09.04.2020 13:02:57)

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, Covid-19 nedeniyle yaşanan küresel felakete dikkat çekerek "Bugünlerde tarımsal üretimimiz yine çok zor bir dönmeden geçiyor" dedi. Melik, çiftçilere sıfır faizli kredi verilmesi çağrısında bulunurken, zirai ilaç satan iş yerlerinden KDV alınmamasını önerdi.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, Covid-19 nedeniyle yaşanan küresel felakete dikkat çekerek "Bugünlerde tarımsal üretimimiz yine çok zor bir dönmeden geçiyor" dedi. Melik, çiftçilere sıfır faizli kredi verilmesi çağrısında bulunurken, zirai ilaç satan iş yerlerinden KDV alınmamasını önerdi.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, koronavirüsle mücadele edilen günlerde çiftçilere çeşitli uyarılarda bulundu. Yaptığı açıklamada "Çiftçilerimizi yoğun bir çalışma dönemi bekliyor" diyen Melik, ürünlerde yaşanabilecek çeşitli hastalıklara erken müdahalenin önemine dikkat çekti. Çiftçilere bu zorlu süreçte sıfır faizle kredi verilmesi çağrısında bulunan Melik, ayrıca zirai ilaç satan işletmelerden de KDV alınmaması önerisinde bulundu.

"65 YAŞ ÜSTÜ ÇİFTÇİLERE İZİN VERİLMELİ"

Çiftçilerin işlerinde aksama yaşanmaması için 65 yaş üzeri çiftçilere ihtiyaçları olduğu dönemlerde izin verilmesi gerektiğini belirten Melik, şunları söyledi: Çiftçilerimizi yoğun bir çalışma dönemi bekliyor. Antepfıstığında göz kurdu, salkım biti, dal güvesine karşın feromon tuzaklarının dallara asılması, mercimekte dar ve geniş yapraklı yabancı otlar için ilaçlama yapılması, buğdayda yoğun yağışların ardından hava sıcaklığının artmasıyla beraber yaprak hastalıkları oluşacaktır. Çiftçilerimizin bu hastalıklarla erken mücadele etmesi gerekiyor. Pamuk tarımı için de toprak hazırlığını yapmış çiftçilerimiz ekim öncesi kullanılan toprak herbisitlerini uygulamaya başlayacaklardır. Bu işlerin aksamaması için öncelikle kırsalda yaşayan üreticilerimizin yaş ortalamasının yüksekliği göz önünde bulundurularak 65 yaş üstü bireylere getirilen sokağa çıkma yasağının çiftçilik ve hayvansal faaliyetlerle uğraşanlar için ihtiyacı olduğu dönemlerde izin verilmesi gerekmektedir."

"SOSYAL MESAFE KORUNMALI"
Çiftçilerin kamu kurumlarına gitmek mecburiyetinde kalmaları durumunda kişisel temizlik ve sosyal mesafe kuralına uymaları noktasında tavsiyede bulunan Melik, şöyle devam etti: "Çiftçilerimize bu zorlu uğraşlarında eşlik eden kamu ve özel sektörde tarıma hizmet eden tarım çalışanlarını da unutmamak gerek. Çiftçi çalıştıkça onlar da çalışmaya devam edecektir. Çiftçilerimizin kendi sağlığı ve çalışanların sağlığı , güvenliği için bu alanlara yaptıkları ziyaretleri alacakları hizmetle sınırlı tutmaları, sosyal mesafelerini korumaları ve kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri gerekiyor."

Şanlıurfa`da ruhsatlandırılmış 360 zirai ilaç, tohum ve gübre bayisi olduğunu hatırlatan Melik, bu bayilerde çalışanların mesai saatlerine düzenleme yapılması yönünde kurumlara seslendi, "Bayilik hizmeti veren meslektaşlarımızın mesai saatlerini Şanlıurfa Valiliği veya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından teması azaltacak şekilde geçici bir düzenleme getirilmelidir" dedi.

"DESTEKLEMELER ÖDENMELİ"

Melik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tarımı ve Hayvancılığı bu zor günlerde ayakta tutmak için çiftçilere ve üreticilere 2019 yılı tüm desteklenmeleri ödenmeli mazot, gübre, tohum ve zirai ilaçtan KDV alınmamalı. Zirai ilaç, tohum ve gübre satışı yapan esnafa da sıfır faizle krediler verilmelidir. Şanlıurfa 11 milyon dönüm ekilebilir tarım arazisi ve 3.9 milyon dönüm sulanabilir tarım arazisiyle tarım potansiyeli çok yüksek bir ilimizdir. Dolayısıyla tarım potansiyeli yüksek olan bir ilde; tohum, gübre ve zirai ilaç tüketimi de yüksek olacaktır."

"ÇİFTÇİ MİLYONLARCA LİRA PARA ÖDEDİ"
Şanlıurfa üreticisi, çiftçisi 2019`da sadece 2 milyon 850 bin dönüm pamuk tarımında tohuma yaklaşık 85 milyon, gübreye 570 milyon, zirai ilaca 627 milyon para ödemiştir. Bu ciddi rakamlar kötü niyetli insanların iştahını kabartmaktadır dolayısıyla ilimize ciddi anlamda sahte tohum ve zirai ilaç girdisi olmaktadır. Sahte tohum ve zirai ilaç hem bitki sağlığına hem insan sağlığına hem de ulusal ekonomiye kayıt dışı satışlardan dolayı zarar vermektedir. İlimizde yaklaşan tarım sezonuyla birlikte bu gayri meşru sektörün yine faaliyet göstereceği beklenmektedir. Bu durumun en kısa zamanda kontrol altına alınması gerekmektedir."

Açıklamasında olası bir olumsuz durumun önüne geçmek için çeşitli önerilerde bulunan Melik, şu maddeleri sıraladı:

"1- Şanlıurfa Valiliği, Tarım ve Orman İl müdürlüklerini ve İlçe müdürlüklerini rutin denetimlerini artırarak gerekli Yasal çerçeveler içerisinde Cezai işlemleri uygulamalıdır.
2- Tarım ve Orman İl Müdürlükleri tarafından ruhsatlandırılan Bitki Koruma Ürünleri satış yerlerinin ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren üretici firma distribütörlerinden (Toptancılarından) alım yapmaları kamu kurumunu denetim mekanizmasını güçlendirecektir.
3- Üretici firma ve distribütörler kayıt dışı ve ruhsatı olmayan bayilere ürün satışını yapmamaları, yapmaları durumunda gerekli yasal işlemlere tabi tutulmaları.
4- Çitçilerimiz ve üreticilerimizde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış Tohum ve Zirai ilaç bayilerinden ve Ziraat mühendisi denetiminde ihtiyaçlarını temin etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde karşılaşacakları herhangi olumsuzluk durumda 6 aylık emeklerine karşılık hukuksal olarak sonuç alamayacaklardır.
5- Ruhsatlı BKÜ bayileri ve üreticiler şüpheli ilaç ve tohum ürünlerine rastlamaları durumunda gerekli kurumlara başvuru yapmaları önem arz etmektedir."

"ÜRETİM BEKLEYEMEZ"
"Tarımsal ve hayvansal üretim bekleyemez ve ertelenemez" diyen Melik, "Aksi taktirde yokluk kaçınılmazdır. Dışarıdan almak asla alternatif olamaz. Tüm dünyada tarımsal üretimin sıkıntıya girdiği bu dönemde paramız olsa bile satın alacak mal bulamayabiliriz. Yapacağımız tek şey bir Tarımsal Üretim Seferberliği başlatarak kendi kaynaklarımızı değerlendirmektir" diye konuştu.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 54
Bağlantılar

https://www.urfanatik.com/haber/4134386/melik-uretim-bekleyemez?fbclid=IwAR1YBZtoGXxThkH0wiGkj6Nm_kuJ3PX-63VN9E7Qz0GeSu_ur3fkqrjGSwo