BASIN AÇIKLAMASI: ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİ DIŞLANARAK ÜLKEMİZDE TARIM VE GIDA SEKTÖRÜNÜN KALICI SORUNLARI ÇÖZÜLEMEZ

GENEL MERKEZ ( )
16.04.2020 (Son Güncelleme: 16.04.2020 15:01:10)

"Tarımsal üretimin yapılması için, sokağa çıkma yasağından çiftçiler ve veteriner hekimler muaf tutulurken, tarımsal üretimin teknik kadrosu olan ziraat mühendisleri dahil edilmedi. Tarımsal üretim için çiftçi, veteriner hekim dışarıda, ziraat mühendisleri evde! Bu akıl ve bilim dışı zihniyeti şiddetle kınıyoruz."

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

BASIN AÇIKLAMASI

16 NİSAN 2020

 

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİ DIŞLANARAK ÜLKEMİZDE TARIM VE GIDA SEKTÖRÜNÜN KALICI SORUNLARI ÇÖZÜLEMEZ

İlkokulda abeceyi yeni çözmüş bir çocuğun anlayabildiği bir dille yineliyoruz ki, Türk Dil Kurumu`na göre "Tarım; Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, uygun koşullarda korunması, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması, ziraat" olarak tanımlanmıştır. Bir kez daha anlamak istemeyenlere altını çizerek anımsatıyoruz.

Önceki resmi uyarılarımıza karşın yetersiz ve liyakatsız yöneticilerce meslek taassubu ile Covid-19 salgını sürecinde oluşturulan "Tarım ve Orman Bakanlığı Covid-19 Komisyonu" bileşiminde Ziraat Mühendisliği mesleğinin yok sayılmaya çalışıldığı gibi, şimdi de tarımsal üretim için sokağa çıkma yasağından muaf tutulan meslek gruplarına çiftçileri ve Veteriner Hekimleri sokup, bilimle toplumu buluşturan Ziraat Mühendislerinin dahil edilmemesini şiddetle kınıyoruz. Bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, Ziraat Mühendislerinin haftanın her günü üretim alanları ve çiftçi ile buluşmasının önünün açılmasını talep ediyoruz.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Okunma Sayısı: 511
Fotoğraf Galerisi