CUMHURİYET GAZETESİ: 24 MESLEK ODASINDAN ERDOĞAN’A ORTAK TEPKİ- 7 MAYIS 2020

GENEL MERKEZ
07.05.2020 (Son Güncelleme: 07.05.2020 17:29:18)

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi 24  meslek odası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa’nın 135. maddesi uyarınca kurulmuş olan bütün kamu kurumu niteliğindeki özerk meslek kuruluşlarının seçim usullerini gündeme getirmesine tepki gösterdi.

AKP`li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada barolar ve meslek örgütlerinin seçim yöntemiyle ilgili acil düzenleme gerektiğini söylemişti. TMMOB`a bağlı 24 meslek odası, yapılan ortak bir açıklamayla tepki gösterdi ve `demokrasiye olan tahammülsüzlüğe son verilmeli` dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi 24  meslek odası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa’nın 135. maddesi uyarınca kurulmuş olan bütün kamu kurumu niteliğindeki özerk meslek kuruluşlarının seçim usullerini gündeme getirmesine tepki gösterdi.

Yapılan ortak açıklamada, ”Cumhurbaşkanı’nın meslek odalarını hedef alması demokrasi ile bağdaşmamakta, üyelerimizin özgür iradesini dikkate almamaktır. Ülkemizden, kamu yararı uygulamalarından, özerk demokratik mesleki örgütlülüğümüzden yana olan mücadelemiz kararlılıkla sürecektir” denildi.

”ÖZERK MESLEKİ YAPILAR TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR”

Erdoğan’ın konuyla ilgili daha önceki açıklamalarını hatırlatarak, örgütlü toplum yapılarından rahatsızlık duyduğunu bildiren meslek odaları,

”Demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk demokratik mesleki yapılar, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek istenmektedir.

TMMOB, TTB ve Tabip Odaları ve baroların yasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusu, bu nedenle sürekli olarak gündeme getirilmektedir” dedi.

”DEMOKRASİYE OLAN TAHAMMÜLSÜZLÜĞE SON VERİLMELİ”

Açıklamada, günümüzde yapılması gerekenin anayasal dayanağı olan meslek kuruluşlarını hedef alma yerine, evrensel normları demokratik bir şekilde benimsemek, yerleştirmek, geliştirmek ve ihlal etmemek olduğuna vurgu yapılarak

”Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir” çağrısı yapıldı.

”CUMHURİYETE İNANCIMIZ TAMDIR”

TMMOB üyesi odalar, özetle şu görüşleri dile getirdi:

”Cumhuriyete, demokrasiye ve laikliğe olan inancımız tamdır. Bu nedenle, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma yaşamı olmazsa olmazlarımızdır. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki, odalarımız ve TMMOB’ye yönelik tutumun nedenleri, ülkemizin emek sömürüsüne dayalı bir rant Cumhuriyeti haline gelmesini eşitsizliğin bir argümanı olarak görüyoruz.

Demokrasi ve laikliğin tasfiyesine karşı direncimiz ve bilimsel teknik gerekliliklere bağlılığımız devam edecektir. Anayasal güvence, hukukun, insan haklarının ve demokrasinin evrensel normlarına bağlılığımız devam edecektir. Üyelerimizin demokratik iradelerinin ortaya koyduğu güçle, bundan sonra da antidemokratik uygulamalara karşı duracağımızın bilinmesini isteriz.”

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 50
Fotoğraf Galerisi