TARIM ARAZİLERİ `BETONLAŞMANIN` KISKACINDA

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
08.05.2020 (Son Güncelleme: 11.05.2020 19:01:11)

Şanlıurfa`nın konut ihtiyacına bağlı olarak tarımsal arazilerde artan yapılaşma, ovadaki birinci sınıf tarım arazilerini tehdit ediyor.

Şanlıurfa`nın en bereketli ovaları ve Gap Eylem Planı çerçevesinde bulunan verimli tarım arazilerinin bazı bölgelerinde blok blok apartmanlar yükselmeye başladı. Tarım ve reform müdürlüğü ve ilgili birimler bu konuya hassasiyet gösterip acil bir çözüm üretmez ve caydırıcı cezalar uygulamazsa, milyarlarca dolarlık tarım gelirleri `hayal` olacak. Dünyada hububat ve gıda sıkıntısı baş gösterirken bütün Türkiye`ye yetecek gıda ve hububat ambarı niteliğindeki bereketli ovaların koruma altına alınması noktasında belediye başkanları, vatandaşlar ve kamu kurumlarına büyük görev düşüyor.

GELECEK NESİLLERE BİR ŞEY KALMAYACAK’

Ziraat Mühendisleri Odası Bşk. Abdullah Melik, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, Urfa’daki tarım arazilerinde ciddi anlamda bir betonlaşmanın söz konusu olduğunu söyledi. Melik,”Harran Ovası 60 bin dönümü betonlaşma ile karşı karşıya kalmış durumda. Avrupa tarım arazisi bulamazken, biz ise betonlaşmaya mahkum. Gelecek nesillere bir şey bırakmayacak. Yetkililer, gelişi güzel betonlaşmayı engellisinler. Tarım arazileri üzerine kurulan fabrikaları Organize Sanayi Bölgesi’ne taşısınlar.”dedi.

DESTEKLEME ÖDEMELERİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na destekleme çağrısında bulunan Melik,”Bakanlığın desteklemeleri bir an önce ödemesi gerekiyor. Sebze ve meyvenin sofralarımıza ulaşması açısından önemli. Çiftçimiz borçsuz, harçsız üretim yapabilsin.”ifadelerine yer verdi.

 

Okunma Sayısı: 104
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

http://youtu.be/l_aAbkvDIvY