TMMOB BURSA İKK `SOMA`YI UNUTMADIK` BASIN AÇIKLAMASI

BURSA ŞUBE ( )
13.05.2020 (Son Güncelleme: 13.05.2020 19:49:05)

Bileşeni olduğumuz TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve ülkemizin en büyük felaketlerinden biri olan Soma Maden Faciası`nın 6. yılında Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

13 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasına Odamız adına Şube Başkanımız Prof. Dr. Erkan Yaslıoğlu katıldı.

Açıklama TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik tarafından okundu.

SOMA FACİASINI UNUTMADIK

Ülkemizin en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciası’nın 6. yılında, kaybettiğimiz 301 madencimizi saygıyla anıyoruz.

6 yıl önce yaşanan felaket, sömürü hırsının ve neoliberal politikaların maden işletmeleri getirdiği durumu gözler önüne sermişti. Yıllar boyunca uygulanan özelleştirmelerle kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve köleci çalışma sisteminin dayatılmasının madenleri işçiler için ne kadar güvensiz yerler haline getirdiğini gördük. Uzun bir geçmişe dayanan madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılarak teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimsiz şirketlerin kar hırsıyla işlettikleri madenlerin taşıdıkları tehlikeleri acı biçimde deneyimledik.

Facia sonrasındaki dava süreci de, ülkemizdeki adalet sisteminin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. 301 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce ailenin yıkıldığı facianın davası 3 yıl sürmüş, yargılama sonucunda ise şirket sahibi beraat etmişti. 6 ila 22 yıl arasında değişen miktarlarda ceza alan 14 kişiden pek çoğu tahliye olurken, geri kalanları da geçtiğimiz ay yasalaştırılan infaz indiriminden faydalandırıldı.

Aradan geçen 6 yılda, faciada kaybettiğimiz 301 madencinin acısı üzerine, yaşanan adalet faciasının yarattığı haksızlık duygusu eklenmiştir.

Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, yargı ne karar verirse versin, bizler, 301 madencinin ölümünü, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız.

İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Okunma Sayısı: 27
Fotoğraf Galerisi